webForumDet fria alternativet

350D - paket eller lösa delar?

Fotografering

63 svar · 3 352 visningar · startad av Dryden · sida 4 av 4

Frågan, av Dryden

Nu är det troligtvis väldigt nära, men jag har lite ångest över vad jag ska satsa på. Det jag är ute efter är ett bra 350D-startkit, minneskort inkluderat. Jag har då hittat några paket (både hos Cyberphoto och Scandinavian Photo, då kiten enligt uppgiftkommer förpaketerade från Canon själva) som verkar h

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#61

Dryden skrev:

Sådär. Då var hemmabygget klart. Det krävdes följande:

» 1st Adapter 2,5 mm stereopropp till 3,5 mm stereouttag, 35:- (artikelnummer 38-1618 hos Clas Ohlson)
» Audiokabel, kansk runt en tjuga?
» En liten knapp, en liten switch och ett litet rör att hålla anordningen i.

Knappen fungerar som avtryckare och även fokus. Switchen används för fokus och även bulbläget. Testade prylarna förut och det fungerade perfekt. Total kostnad? Kanske runt 70 spänn, mot 250:- för original.

Det där lät faktiskt väldigt intressant. Jag var in en sväng till Clas Ohlson idag och köpte en 2,5-3,5-adapter. Om jag förstår dig rätt, räcker det med att kortsluta kretsarna, så får man både avtryck och fokus? Har du något schema över vilken krets som ska kortslutas för vilket ändamål? Det är inte några batterier med i leken?

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#62

UlfT skrev:

Det där lät faktiskt väldigt intressant. Jag var in en sväng till Clas Ohlson idag och köpte en 2,5-3,5-adapter. Om jag förstår dig rätt, räcker det med att kortsluta kretsarna, så får man både avtryck och fokus? Har du något schema över vilken krets som ska kortslutas för vilket ändamål? Det är inte några batterier med i leken?

Det är inga batterier med i leken. Sedan var det inte heller jag själv som satte ihop det hela så jag får vackert höra med min kollega på måndag om hur han löst det hela. Återkommer. :)

Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#63

Nu prövade jag att kortsluta kretsarna. Kameran exponerade för båda kretsarna. Men det tycks bara ha varit den ena som tillät mig att hålla slutaren öppen så länge jag ville i bulb-läget. Jag får nog undersöka lite mer exakt vad som händer när man sluter kretsarna. Men helt klart är det ett bra alternativ till en dedikerad fjärrutlösare. Med tanke på hur det fungerar, har jag svårt att tro att Canons egna fjärrutlösare skulle kunna vara bättre. Den bör ju rimligtvis också bygga på att kretsarna sluts. Mycket bra tips, Dryden. (y)

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#64

Ja, ungefär så. Jag har ju den där lilla switchen på undersidan av min. Pillar jag den till "på"-läget och sedan trycker ner avtryckaren så kan jag köra bulb-läget utan att hålla nere några knappar. När jag anser att bilden är färdigexponerad så klickar jag tillbaka switchen.

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)