Jag har Beginning ASP.NET using C# från Wrox Publishing, en bok ajg varmt rekommenderar. Den har några år på nacken men jag är ganska säker på att de släppt en andra version. Kolla på https://www.pagina.se
:)
15 svar · 438 visningar · startad av Prästen
Joru. :) .. Jag ska söpa mig en ASP.NET bok i C# tänkte jag. Så jag tänkte rådfråga er på forumet vilken bok jag bör köpa. Har lite kriterier som jag skulle vilja att bok innehåller.
0. Nybörjarnivå
1. Mycket om webcontroller.
2. ADO.NET
3. Webservices.
4. Bara C#
5. Bör kommit ut 2003 (dock inte sådär hiskiligt nödvändigt)
6. Och handla VS.NET utan WebMatrix eller utan utvecklingsvertyg.
7. Helst på Svenska :)
Vet ni nån bra?.
Jag har Beginning ASP.NET using C# från Wrox Publishing, en bok ajg varmt rekommenderar. Den har några år på nacken men jag är ganska säker på att de släppt en andra version. Kolla på https://www.pagina.se
:)
den här?
http://www.wrox.com/books/0764543709.shtml
den verkade jättebra, läste lite i sample pdf filen, och den var otroligt pedagogisk och gick igenom mycket noga och så. Så det blir nog den tror jag, om inte någon annan kommer med något annat förslag. förresten jag såg på adlibris att den inte ännu är utgiven?. Men det står på https://www.wrox.com att den kom ut 2002 maj. men på adlibris står det att den ska komma ut 2003 juni????. hmmm
http://www.adlibris.se/shop/product.asp?isbn=0764543709&mscssid=5T5NB5G0GJ758M9PMFM6ESQBTCPTF9HC
nån som kan belysa?
Det ända jag stör mig på med boken är att Code Behind inte introduceras förrän på sidan 700 eller något liknande. Men med tålamod så tror jag att den ger mycket. :)
eller vad tycker ni om denna?
http://www.adlibris.se/shop/product.asp?isbn=0735619352&mscssid=5T5NB5G0GJ758M9PMFM6ESQBTCPTF9HC
den här gillar jag också eftersom den fokuserar så mycket på webcontroller
http://www.adlibris.se/shop/product.asp?isbn=0672325012&mscssid=5T5NB5G0GJ758M9PMFM6ESQBTCPTF9HC
tråkigt nog så är det VB verkar det som :( . men men.
kanske man ska köpa bägge.
Prästen skrev:
men hur fick du tag i den?, på både pagina och adlibris står det att den inte är släppt ännu, kommer v.31 ? .. är det 2:a tryckningen eller nåt sånt eller? hmmm
Jag köpte den gamla varianten för under två hundra kronor från pagina. Av någon konstig anledning tod de inte ut någon bokmoms... om man inte behöver betala det när köpet sker på Internet, eller om de fuskar vet jag inte. ;)
jaa :) , då kommer frågan, ska man söpa den gamla eller ska man vänta tills den nya kommer, det är ju jävligt långt dit 5 veckor, kan det vara så att i den nya så är det fler saker i eller att saker har ändrats eller så, rättats till?. nån som vet?.
Det kan vara så att den nya fokuserar på v1.1 och den gammla på v1.0.
Det finns ju lite skillnader där emellan.
Jag tycker dock att en bok som du söker är för dyr för var den ger tillbaka i kunskap. Oftas så klara man sig bra med Internet för allt som står i böckerna finns redan på internet, det finns grymt mycket artiklar ute på nätet som tar upp i princip allt du vill veta. Det kan vara lite svårare att hitta.
Däremot så borde du istället satsa mer pengar på att köpa mer speciella böcker på varje område.
- En bok som bara tar upp ADO.NET
- En bok om WebServices
- En bok om C#
- En bok om WebControlers
- En bok hur man skriver egna servercontroler.
Det kommer att kosta dig betydligt mer, men i gengäld så får du böcker som du har mer nytta av. De flesta generella böcker tar endast upp enkla exempel som man lika lätt hittar på Internet.
- M
tja, kanske det. men boken var för 1.0, och det tycker jag är lite konstigt eftersom den kommer inte förrän om ett tag . hmm . Har du några länkar att rekommendera?. Såna som är väldigt lätta att börja med?. Sen är det så att man blir alldeles vimsig av allt material på internet, har kollat på dem ett tag nu. Jag skulle behöva en bok som får mig "back on track" så att säga. :) .
Jag tycker att generella böcker är bra! Läser man artiklar på Internet får man ingen sammanhängande känsla för språket. Det blir som när jag lärde mig klassisk ASP.
Jag visste att Response.Write("text") skrev ut saker till webbläsaren men det tog lång tid innan jag kom underfund med att Response är ett objekt och att Write är en metod som tar emot text som en parameter. :)
Problemet med många som är nybörjare i ASP.NET är att man inte kan programmera överhuvudtaget. Inlärningskurvan för ASP.NET är betydligt svårare än för klassiska ASP.
Det första man skall göra är att bestämma sig för vilket språk man vill programmera sin ASP.NET sidor i. Själv valde jag C#.
När det är gjort så köper man in en bok om just det språket. Du får då lära dig hur man programmerar i den språket, vilka datatyper som finns, hur man hantera felhantering, filhantering, events osv osv.
När du har läst igenom boken har du en bra grund att stå på när du skall lära dig ASP.NET (du vet alltså att response är ett object och write är en method som tar en inparameter). Du har nu så mycket kunskaper att du utan vidare kan söka upp ett exempel på nätet och sätta dig ner med detta och förstå vad som händer.
Här kan du nu välja att köpa en bok om alla de webcontroler som finns i ASP.NET och hur man använder dessa. Eller så kanske du fördjupar dina kunskaper i OOP med en bra bok om detta.
Problemet du får om du läser en generell bok om ASP.NET är att du missar grunden (programmerignspråket typ C#) och kommer få det svårare att utveckla dig.
- M
Aj aj! Så du menar att jag har gått in i en återvändsgränd genom att börja med en ASP.NET-bok? ;)
Hur ska jag kunna reparera detta på smidigaste sett då? :)
Nope ingen återvändsgränd, bara en jobbig uppförsbacke :)
Det enklast sättet är att lära sig det programmeringsspråk som du använder ordentligt, alltså köper du dig en bok om C#/VB.NET som tar upp det mesta om språket, sedan fortsätter du med en bok om OOP så du förstår begrepp som Interface, Arv, Virtuella functioner, Abstrakta klasser, Factorys osv osv.
När du kan allt det så kommer din ASP.NET kodning bli bra mycket effektivare och du kommer undvika fällor som nybörjare gärna gör. Ett exempel på effiktivare programmering är nyttan av reflextion som gör att du kan skapa en Hanterar som kan ta vilket objekt som helst och fylla det med data från en databas. Nu är reflextion lite långsamt, så det går prestandamässigt fortare om man har olika hanterar för olika klasser men då blir utvecklingstiden bra mycket längre. Egna events, felhantering eller trådhantering, detta är grundläggande funktioner i de olika programmeringspråken men inte növändiga för att få ASP.NET lösningar att köra, vilket gör att de inte eller mycket yttligt beskrivs i generella böcker om ASP.NET, däremot så beskrivs de bättre och djupare i böcker som fokuserar på typ C# eller .NET FrameWork.
Detta bygger dock på att du bygger avancerade lösningar i ASP.NET, skall du bara göra en enkel hemsida som presenterar data från en databas, finns som sagt artiklar på nätet som beskriver hur du gör.
- M
Ok.. det kan nog vara bra att ha en C#-bok också. Men jag vill nog vänta lite och lite innan jag köper en.
Några rekommendationer? Desto billigare, desto bättre. ;)
r) Jag vet inte om det jag vill göra hör till det avancerade. Jag vill tex göra e-handels-lösningar, enkla spel, enkla Win-program osv... inga Quake 4 med andra ord :)