Jag väljer menyn Bild/Bildstorlek och där ser jag att pixeldimensionerna är 2048*1536px.
För att skala ner bilden i storlek så skriver jag istället in 600*450px vid pixeldimensioner.
Fråga1:
Gör jag rätt som ändrar pixeldimensionerna eller ska jag istället ändra längre ner där det står dokumentstorlek?
Fråga2:
Om jag sedan ändrar upplösningen till 72 ppi exempelvis på bilden så förändras pixeldimensionerna där uppe.
Ska jag då bocka av "ändra upplösning" eller vad?
Fråga3:
Blir egentligen inte bilden sämre när man skalar ner den?
Jag bör väl heller inte göra bilden större i dialogrutan bildstorlek?
Om jag valt en storlek på bilden och sedan ska sätta upplösningen till 72 så vill jag ju att storlek bredd och höjd ska va kvar och inte ändras!? Bildupplösnin på webb bör väl va 72ppi?
Eller bör jag sätta upplösning först och sen bredd och höjd?
En annan fråga i rutan:
När använder man alternativet "Ändra upplösning" längst ner?
Vad är skillnaden om den är ibockad eller avbockad?
Jag har en bild som är på 2048px och 1536 px.
Jag vill skala ner bilden till 700px*525px och gör detta.
När jag sedan ändrar upplösningen till 72 (Står sedan tidigare 300) så förändras bilden till 168*126px.
Dock så förändras ej utskriftsstorleken.
Bilden blir ju mindre än jag tänkt mig. Jag vill ju ha den i 700*525 px.
Ska jag först sätta 72 i upplösning och därefter sätta bredd och höjd till 700*525px ?
Om bilden är 800x+600 pixlar så spelar det ju inte någon roll om upplösningen är 300dpi eller 72dpi. Ytan den kommer att visas på skärmen är endast beroende på vilken skärmupplösning du har.
Mja..... ska bild visas på skärm så är det ju inte så praktiskt att ge den 300dpi eftersom skärmen i alla fall inte klarar att visa med sån skärpa och att det tar 5 ggr längre tid att ladda ner och packa upp bilden (om den ligger på en remote server alltså).
Så visst är upplösningen oväsentlig rent tekniskt, men det är av praktiska skäl som man fortfarande håller sig till 72dpi.
Du vill verkligen hålla liv i den här myten.
Jag bifogar två bilder. Den ena är 300 dpi och den andra är 1 dpi. Du kan ju jämföra dom och återkomma. ;)
DPI/PPI/upplösning etc. är irrelevant när bilden visas på en bildskärm eftersom skärmar helt enkelt har olika upplösningar.
Jag menar att en digital bild inte har någon "upplösning" i bemärkelsen "punkter per tum" eftersom bilden kan projiseras på alla möjliga bildskärmar.
Det gäller inte minst när bilderna sprids över webben eftersom besökarna har olika skärmar.
Fråga4:
Är detta korrekt:?
Skärm:72ppi
Tryck: 300 ppi
Webb: Spelar ingen roll.
Utskrift: Sätter ni mellan 150 och 200`ppi?
Här hänger jag inte med riktigt:
• Vad är det för skillnad på "webb" och "skärm"?
Jag vill påstå att det är samma sak och att upplösningen alltså inte spelar någon roll.
• Vad är det för skillnad på "tryck" och "utskrift"?
Jag kan inte så någon skillnad på uttrycken och vill påstå att:
- 180 dpi: Skall bilden betraktas på normal läsavstånd, på ett fint papper är detta det absolut lägsta värdet du skall använda dig av.
- 240 dpi: Ett bra mittenalternativ.
- 300 dpi: Ingen kommer någonsin att kunna urskilja att bilden består av pixlar oavsett papprets kvalitet.
Det är lite komiskt för jag läser digital bildbehandling på högskolan för tillfället och den senaste lektionen handlade om just utskrifter. Värdena ovanför är hämtade från kursen.
Vissa böcker man läser i verkar ju inte stämma. Har en svensk Photoshopbok och där står det att om bilderna har en upplösning som är högre än 72ppi på webben så blir det bara trögt.
Boken säger även vid utskrift 150-200ppi, skärm/webb 72ppi, Tryck 300(och att man ska höra med tryckeriet)
Så hur ska jag sätta sätta mina upplösningar egentligen innan det blir allt för snurrigt:?: