Personligen hatar jag typ rats och andra icke-standardkartor. Lägg inte in fler på servern än va det redan är. usch x(
cs nu lr?
514 svar · 8 518 visningar · startad av FlashX · sida 21 av 26
Frågan, av FlashX
Nu går jag in på cs.brimba.nu:27015 och väntar :)
Läs frågan i sin helhet →Jag tycker att det vore bra med lite större variation...
Och sedan det här med AWP igen...
Kan vi inte bestämma att en vote sker och majoriteten bestämmer helt enkelt. Annars kommer vi att få diskutera denna fråga hela våren...
Om jag skulle föreslå en no_railgun 1 (eller vilket det nu är) i Q3 på en vanlig map, skulle jag knappast få någon majoritet med mig.
Ett direktträffsvapen med hög skada ger dödlighet och balans till spelet, men när folk fuskar sönder systemet genom att slita fram kniven och sedan byta tillbaks (eller hur det nu är ni gör) för att ladda om fortare, det är då spelet falerar. Samma sak med det här att springa fortare när man har kniven framme. Í verkligheten springer du nog fortare om du har vapnet i handen än om du stoppar ner det innanför förhuden (eller var det nu tar vägen).
Att förbjuda AWP:n i CS däremot, kan vara en bra idé, men främst;
1. Öka omladdningstiden på AWP.
2. Fixa byta-till-kniv-o-tillbaks-buggen.
3. Sätt en gräns på antalet spelare med AWP i samma lag. Vilken realistisk SWAT-styrka rusar in i strid med varsitt 15-kilos 2000 meters-räckvidds jaktgevär som låter som en haubits?
Jag håller med dig...
Men byta-till-kniv-tillbaks-buggen är ingen bugg vad jag vet.
Det känns ganska realistiskt att man springer fortare med en lätt kniv än en fet awp...
Men byta-till-kniv-tillbaks-buggen är ingen bugg vad jag vet.
Vad är det då? En feature? I vilken verklighet laddar du om ditt vapen snabbare genom att ta fram en kniv?
Det känns ganska realistiskt att man springer fortare med en lätt kniv än en fet awp...
Varför? Har du någonsin sprungit med ett jaktgevär på ryggen? Någonting säger mig att det borde göra både ont och vara otympligt.
jaha du menar att man laddar om snabbare...jo det kan jag hålla med om....
Samma sak med det här att springa fortare när man har kniven framme.
Det är det jag menar...man springar snabbare med kniv än med ett "jaktgevär"...
Ok, du har kniven framme. Med du blir inte direkt avlastad bara för att du inte håller i AWP:n. Den försvinner ju inte direkt in i ett parallelluniversum när du 'hölstrar' den, eller? ;)
Att ha AWP:n på ryggen eller i famnen, gör nog inte så mycket skillnad om man springer. Jag tror det är nackdelar med båda.
Det jag menar är att när realismen blir för realistisk, då ballar det ur.
wmaster skrev:
om man tänker så här:
vad går fortast: att bära en ryggsäck in händerna eller på ryggen? ;)
Vad är anpassat att ha på ryggen? En ryggsäck eller en AWP? ;)
tjaaa... awp med axelrem :birp
Det går inte att ladda om snabbare genom att byta till kniv. Däremot tror jag man kan få en kula i loppet snabbare.
Det ska också finnas en bugg så att om man skjuter med en pistol och direkt efter/samtidigt bytar till kniven så ska man inte ha blivit av med ammo. Och det är ju en bugg.
Erik Juhlin skrev:
Det går inte att ladda om snabbare genom att byta till kniv. Däremot tror jag man kan få en kula i loppet snabbare.
Att få kortare intervall mellan varje kula i samma magasin, med andra ord.
Det var det jag menade. ;)
Värst va ni diskuterar det där med att springa med kniven framme. Först och främst är det inget vi kan ändra på och för det andra så är det inte något problem som jag ser det. Om man nu råkar springa lite fortare med kniven, so what? Det är lika för alla.
Det där med att man kan skjuta med pistolen och samtidigt ha kvar ammo gäller för andra vapen oxå. Jag har upplevt det med AK:n någon gång när jag bara latchade och jag lyckades flera ggr. Dock är det inget man utnyttjar när man spelar, då det är ganska svårt samt att du inte kan avfyra så många skott om du måste byta direkt. Dessutom händer det mycke oftare att du blir av med skotten och då har du bara tappat tid istället.
sen går det snabbare att awp>kniv>awp än att låta awp ladda om!
P skrev:
sen går det snabbare att awp>kniv>awp än att låta awp ladda om!
Du har missat nåra inlägg här ovan, va? ;)
ahh jo!
hehe...gein har rätt.....det är samma för andra...och det är inget problem...sånt tänker man inte på mitt i en duell...
Fan jag hade flyt ett tag i CS igår. Mest frags på två banor.
Lite kul när jag på dust2 kom in i gången från bombplats B och mötte tre terrorister. Började spraya och fick ihjäl alla tre. Sen var jag bara 5hp från att döda Xyntica också. :)
okej....det gick "mindre bra" för mig om man säger så.. ;)
Wee, det är ett kul spel detta.
Om någon vill försöka göra någon cool film, så gör gärna det. Det är ju så eliten gör så då bör ju vi också göra det ;)
Ialla fall, om någon vill så gör man såhär:
Skriv i consolen
record namnetnivillfilmenskaheta
När ni spelat in klart, skriv i consolen
stop
För att se filmen ladda hem geekplay : http://www.geekboys.org/geekplay/
eller skriv i consolen
playdemo namnetpåfilen
Vet inte vilket program man ska redigera i sen, kanske fungerar med geekplay. Någon som vet ? Jag har gjort en inspelning på aex, men självklart så campade han ju den omgången så blev inte så kul.

