slinker in här med en liten off-topic.. för och lira det fs, vad krävs det för prestanda på datorn för någolunda bra upplevelse? =
Flight Simulator, skärmdumpar
228 svar · 15 764 visningar · startad av LeonL · sida 9 av 12
Frågan, av LeonL
Detta är en fortsättning av denna tråd. Någon mer som fortfarande spelar Microsoft Flight Simulator? Posta skärmdumparna här! :) Själv har jag 2002-versionen. Här är det gryning. Min long-haul (B744) från Frankfurt/Main förbereder inför landning på Hong Kong International Airport (VHHH). Flyger Direct GPS.
Läs frågan i sin helhet →Lufthansas Boeing 747.
Eftersom ni tycker så mycket om berättelser får jag väl berätta om mitt flyg mellan OIKK och OPKC då. :p
Vi lyfte från OIKK och steg upp till kryssningshöjd. Efter att ha flugit under någon timme så tände jag lamporna för att väcka eventuella sovande passagerare. Ladies and gentleman, we are approaching Karachi and will begin our descent soon. Please fold up your seat and remain your seatbelts on. Efter nedstigningen så närmar vi oss landningsbanan, final for ILS Runway 25L.
Läcker LeonL.
Men filmen verkar vara lite långtråkig. :e
acka skrev:
Läcker LeonL.
Men filmen verkar vara lite långtråkig. :e
Det är butlern som är mördaren!
:bla :e
En liten dump från natursköna Alaska!
Bilden är inte tagen från planets vackra synvinkel. Men titta på månen och det sköna ljuset.
https://www.bostream.nu/kimblad/alaska.jpg
uj Uj jag är en riktig Bastard ska ladda ner det kolla om det är Sköj sen köpa det =P
Otroliga crosswind-landningar IRL
Singapore Airlines 744
"Det här ska gå... hoppsan... lite till... oj... lite till bara... oj... då ska vi se... hoppsan" :e ... och landar på "fel" landningsställ.
Nej, man blir inte rädd när två sådana här kommer rakt framför en och ATC:en börjar gorma om : TRAFFIC ALERT! :e
EHAM-EHRD
En kort men fruktansvärt händelserik flygning för EuroHarmony.
Vi står parkerade vid gaten på
Rotterdams flygplats.
Som ser ut så här ovanifrån.
Ready for take-off
Vi har lyft
På väg mot 6000 fot
Panelen passar inte så bra ihop med planet, men det funkar.
Framifrån med mycket trafik i bakgrunden.
On-final med sex andra flygplan i bakgrunden, fem på väg mot samma bana som mig. Notera att det blåste till precis innan jag tog den, det är därför vi lutar :e
Men då, så bestämmer sig någon näsvis pilot för att köra om mig! ATC:en fick det verkligen jobbigt eftersom han ropade ut fem stycken Go-arounds irad.
Resten av denna flygning blev så stressig att jag inte fick med några fler bilder. Men jag landade säkert, och överaskad.
Och kan även skryta med att ha blivit befodrad till Turboporp Captain :bire
Grattis till befodran. :bire
Jag ber om ursäkt redan nu. ;) :r
Luftrummet var vältrafikerat mellan Thunder Bluff och The Crossroads en solig dag i Kalimdor. :p
Vad kul att du blev befordrad! :D Själv blir jag befordrad till Junior First Officer först när jag får 100 flygtimmar och 25 flygningar loggade. Just nu har jag 99,9 flygtimmar loggade, fast med bara 13 flygningar. :e
Mr. N. skrev:
Luftrummet var vältrafikerat mellan Thunder Bluff och The Crossroads en solig dag i Kalimdor. :p
Det kan man lungt säga. :e
Vad säger trafikledningen om detta ?
Dom måste ha gjort något misstag när dom har placerat er så tätt ihop. :OO
Ursäkta OT men...
...den äkta känslan får man när man sitter i tornet IRL (jaja, jag satt i lägenheten men bor man bara några kilometers fågelväg från Frösö flygplats så... ;) ). En dag ska jag fånga en inflygning också, då är planen mycket närmare. Jaja, det får bli i en annan tråd. ;)
En flight 2 timmar och 10 minuter mellan Heathrow och Bilbao.
Jag älskar AI trafiken! Undrar om flygledaren gör samma sak?
https://www.bostream.nu/kimblad/atc.JPG
https://www.bostream.nu/kimblad/atc2.JPG
Ehhh...
Lite annorlunda bilder Impact. :e
Läckra på sitt sätt.








