Värme och ljudnivå
Hur mycket luft en fläkt är fullständigt irrelevant i det här fallet, då vi enbart talar om ljudnivåer. Eftersom du gillar att jämföra siffror tagna från olika källor kan du gärna jämföra min chassifläkts ljudnivåvärde (16 dBA) mot din extra hårddisks värde (39,9 dBA). Sedan säger jag som du gör till mig i fallet Panaflo vs. Papst – bevisa motsatsen med ett objektivt test! Vibrationsdämparna du talar om är ingenting annat än gummibussningar som knappast är särskilt effektiva och endast reducerar läs- och skrivsmatter. Visst är det bättre än ingenting, men knappast någon revolution.
Hur ska jag kunna bevisa att Panaflo är tystare än Papst? Inser du inte att det är i princip omöjligt om man saknar tillgång till ljudmätningsutrustning och tysta rum? Det jag kan göra är att rigga upp en mikrofon hemma och sedan spela in från samma avstånd och med samma typ av upphängning. Frågan är dock hur bra resultatet blir och om du sedan skulle lita på det (med tanke på att du inte litar på mitt ord när jag säger att jag jämfört dem och konstaterat en tydlig skillnad)? Dock är jag bortrest över jul och nyår, så någon inspelning kan i så fall inte ske förrän någon gång i januari. Så här skriver i alla fall SilentPCReview om Papst 12 dBA:
Perhaps quieter than the Panaflo (L1A, specificerad till 21 dBA, min anmärkning), but not 12 dBA -- that is a major exaggeration. May have lower broadband (shhhh) noise but often exhibits ticking or clicking noise at any voltage that can be annoying. Not highly reliable in this regard, expensive.
Gällande dina uträkningar och antaganden påstår jag inte att de är felaktiga. Däremot KAN det så vitt jag vet vara det, då de till stor del bygger på gissningar och därför inte kan användas som bevis (vilket du tycker att det verkar vara) mer än något annat som vi gissat eller antagit.
Beräkningar av den totala ljudnivån är helt ointressant, dels eftersom de siffror vi har tillgång till är specificerade av tillverkarna (som knappast har någon gemensam standard för ljudnivåmätningar) men också för att flera antaganden måste göras. Men varsågod att räkna på dem ändå, men jag tvivlar på att du kan få fram ett resultat vi kan lita på:
Ditt system:
1x 12 dBA
1x 20-26 dBA (eftersom denna även kommer att användas som chassifläkt kommer den förmodligen att behöva snurra en del)
2x 39,9 dBA
Mitt system:
2x 14 dBA (alla fläktar kan om så önskas temperaturstyras via nätaggregatet)
1x 16 dBA
1x 39,9 dBA
+ ljudisolering
SATA vs. PATA
SATA är förstås en bättre teknik, men jag påstår fortfarande att den inte ger någon prestandavinst i dagsläget. Jag litar på artikelförfattarens bedömning att den extra cachen var det som gav SATA-disken den extra prestandaskjutsen. PATA-RAID 0 har aldrig varit aktuellt, speciellt som det inte ens finns på något av de kort vi diskuterat i tråden. På de kort som har det brukar det dessutom finnas två extra kanaler för detta. SATA kan mycket väl vara intressant på ditt K7V-kort, men inte på NF7-S (tycker jag). Huruvida K7V i det här fallet är ett bättre kort beror på frågan nedan.
Moderkort och ljud
Jag visste att det fanns 6-kanaligt ljud integrerat på K7V, frågan var hur det står sig mot den Soundstorm-certifierade ljuddelen på NF7-S?
Dual Channel
Ja, men är det en bra lösning? Då får man fortfarande dras med en 256 MB-modul. Vill man senare uppgradera tvingas man fylla alla minnesplatser, vilket dels låser för fortsatta uppgraderingar och dels försvårar användandet av lite aggressivare minnesinställningar. Som jag skrev tidigare visade ju Tom’s Hardware (som du länkade till) att Dual Channel endast ger en märkbar prestandaökning i en bråkdel av de tester som genomfördes. Alltså står jag fast vid att 1x512 Single Channel är det bästa alternativet i det här fallet, speciellt med trådskaparens senaste inlägg i åtanke.
