webForumDet fria alternativet

Seagate Barracuda 120GB?

Datorhårdvara

23 svar · 504 visningar · startad av henrik2001 · sida 2 av 2

Frågan, av henrik2001

Hej. Jag funderar på att köpa en hårddisk, närmare bestämt en Seagate Barracuda 120GB. Lite specifikationer: Model Number: ST3120022A Capacity: 120 GB Speed: 7200 rpm Seek time: 8.5 ms avg Interface: Ultra ATA/100 Buffertstorlek: 2 MB <http://www.seagate.com/cda/products/discsales/marketing/detail/0,1081,579,00.html> Vad innebär "Ultra ATA/100"? Finns det någon som har erfarenheter av den

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#21

Robban skrev:

Håller inte med om att Seagates goda rykte enbart beror på aktiverad AAM vid leverans.

Det skrev jag inte heller. Men jag är helt övertygad om att det är en stor faktor. Själv blev jag rätt så besviken när jag fick min IV:a, då den var så långsam (tänkte ha den till video-capturing, men det gick inte eftersom jag tappade an massa frames p.g.a. att disken var för långsam). Det var då jag letade runt, hittade det här med AAM och hur man kunde ändra den inställningen. Och när jag ändrade AAM-inställningarna så var den inte speciellt tyst längre (dock kunde jag nu använda till vad jag ville göra).

Fel ordval av mig. Men jag håller inte med om att påslagen AAM är en särskilt stor faktor heller. Hör man inte skillnad på idle-ljudet på Barracuda och andra diskar (Hitachi Deskstar 180GXP undantagen) skulle jag vilja påstå att man inte gjort jämförelsen i en tillräckligt tyst miljö. Men jag håller med om att IV och V är bättre diskar i ljudnivåhänseende då 7200.7 saknar både Seashield och AAM. Det var därför jag i mitt första inlägg rekommenderade att försöka få tag i en Barracuda V istället, om man vill ha en tyst disk. Står man ut med aningen högre idle-ljud och klonkljud lite då och då för att vinna prestanda är annars en Hitachi Deskstar 180GXP att rekommendera.

Medlem sedan dec. 19992 555 inlägg
#22

Men jag håller inte med om att påslagen AAM är en särskilt stor faktor heller.

Då har vi olika uppfattning i den frågan. När det gäller min IV:a så var det väldigt stor skillnad.

Torde finnas en anledning att Seagate släppte sina diskar med "silent mode" aktiverat. Tror inte det beror på att de tycker att deras diskar är aldeles för snabba. :)

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#23

Japp, samma med min V. Knastret försvinner nästan helt om man slår på AAM. Dock har jag precis som du AAM avslaget, eftersom disken blir för slö annars. Knastrar en hel del nu, men jag är tack vare det låga idle-ljudet mycket nöjd med diskens ljudnivå. Att den dessutom är upphängd i en vibrationsdämpare gör att jag inte hör knastret särskilt mycket ändå.

Medlem sedan dec. 2000241 inlägg
#24

Tack så mycket för alla svar!
Lite mer än vad jag hade väntat mej, men det är ju bara bra! :)

261 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
126 ms — ändringar (db)