LMD skrev:
Urk, det här låter ju nästan som bsd-is-dying-trollet på slashdot käkat uppiggande medel ...
Såja. Nu brukar ju stridigheterna komma från andra hållet. T.o.m. inom *BSD-familjen ser man ju hela tiden stridigheter om vilken som är bäst.
Notera att jag inte skriver att FreeBSD är varken bättre eller sämre än Linux. Bemöter bara IMO felaktiga argument.
LMD skrev:
FreeBSD har en direkt koppling mot original-bsd, och är därmed mer än bara en "klon". Linux är skrivet helt från scratch, så ej med FreeBSD. Nog om detta.
Linux är inte UNIX. FreeBSD är inte UNIX. Spelar ingen roll IMO, men vissa envisas ju ändå med att påstå att det ena skulle vara mer UNIX änd det andra (och därmed bättre, av någon anledning). Men så är det alltså inte. Nog om detta.
LMD skrev:
Att utvecklingen av Linux är mer spridd? Tja, i slutändan är det ändå bara ett par personer (Linus + någon mer) som har commit-rättigheter mot linus kärna ...
Eftersom ports var inblandad så är det naturligtvis hela disten jag pratar om när jag lite slarvigt skriver "Linux" (tror de flesta förstod det -- framgår om inte annat ganska klart av sambandet, och det jag svarade på).
LMD skrev:
Fördelen med ports är att program kompileras från källkoden, vilket gör att man kan påverkar valet av vad som ska kompileras in (se t ex samba, där det finns en stor mängd valmöjligheter över vilka funktioner man vill ha med).
Klarar många paketsystem av också (t.ex. RPM), så det är inget specifikt för varken ports eller FreeBSD. Håller med om att ports är väldigt praktiskt (lättare att jobba med än t.ex. RPM). Innebär inte att källkoden blir säkrare, vare sig med ports eller RPM.
LMD skrev:
Att linux *är* framtiden låter som sagt inte mycket trovärdigare än slashdots troll, helt utan motivering.
Är inte det ganska uppenbart i.o.m. alla som hoppat på Linux på senare år (IBM, HP m.fl. m.fl.)? Lite måste du väl ändå hängt med?
LMD skrev:
Du nämner dessutom själv att linux är hypat, så det nollställer liksom ditt eget resonemang.
Att ett OS är hypat behöver inte innebära några nackdelar. Det har tvärtom gett Linux den push frammåt som det behöver för att ta sig in i datahallarna på allvar. Ser inget negativt i det.
Hur tror du Microsoft blev så stora? Genom att hålla sig i skymundan och i det tysta gnälla över hur mycket bättre DOS är än andra operativsystem?
LMD skrev:
Även om *BSD kanske numerärt inte har lika många utvecklare, så finns det ett gäng *riktigt* smarta personer som är en enorm tillgång.
Tror jag säkert. Men det ändrar inte faktum. FreeBSD är i skymundan och har inte kommit i närheten av de framgångar Linux har haft. Sedan kan det vara hur bra som helst, och ha hur smarta utvecklare som helst.
olebal skrev:
Läs och jämför. BSD-licensen har tydliga fördelar.
Om man tänkt att använda operativsystemet i sina egna produkter för att sedan sälja vidare dem, ja. För mig som slutanvändare -- knappast märbar.
olebal skrev:
Källkoden i ports är ju garanterad att fungera med FreeBSD. En klar fördel, eller hur?
Den garantin har jag missat. Var hittar man den? På deras hemsida? Du får gärna visa.
olebal skrev:
Så, eftersom inga arbetsgivare har hört talas om *BSD så bör man istället satsa på Linux?
Om man tänkt sig att använda sina kunskaper i arbetslivet -- visst. Vad är det för dumt med det?
olebal skrev:
Men eftersom ännu fler arbetsgivare har hört talas windows än linux, då borde man ju kunna köra windows istället?
Ehh? Ja, och det finns det ju inga som gör. Eller? Kör Windows alltså?
Självklart är det bra att även kunna Windows om man tänkt att jobba med det. Har inte påstått något annat. Där jag Jobbar efterfrågas Windows, Solaris och Linux. Och vill man jobba på en sådan arbetsplats (som jag misstänker är ganska representativ för en IT-arbetsplats) så är det naturligtvis en fördel att ha erfarenhet av dessa tre operativsystem. Det är varken dumt eller konstigt.
olebal skrev:
Ser du inte bristen i ditt resonemang?
Nä. Ser du bristen i ditt?