Jag känner att jag behöver en större skärm och funderar på att uppgradera till en 22" Dell UltraSharp 2208WFP frågan är om det är tillräckligt bra för "normal" bildbehandling?
Idag har jag en 17" Dell E171FPb och tycker att den funkar helt okey (förutom storleken). Skulle jag bli besviken på bildkvaliteten om jag bytte upp mig till 22"-aren?
Börja med att ta reda på vilken paneltyp det sitter i skärmen. TN är vanligast, snabbast och billigast men har sämst betraktningsvinklar och är sämst på att visa färger korrekt. Skärmar med denna paneltyp är alltså sämsta tänkbara om man vill jobba med bildbehandling.
S-IPS är bäst på färgåtergivning, men också dyrast. PVA/MVA är ett mellanting och en skapligt bra kompromiss. Har själv en P-MVA och en S-PVA hemma.
Jag hade tittat lite på LG:s utbud. Jag har själv en L2010T med S-IPS-panel och är vrålnöjd. Den är visserligen bara 20.1", men det lär ju finnas större alternativ. LG gör riktigt bra skärmar.
Skärmar med denna paneltyp är alltså sämsta tänkbara om man vill jobba med bildbehandling
Jo, Dell:en har TN-panel och jag har förstått att det inte är optimalt för bildbehandling. Även min nuvarande har TN-panel men jag tycker att det funkar okey. Svårt att veta hur stor skillnad det är på kvaliteten mellan olika skärmar när man inte har två bredvid varandra för att jämföra.
Men jag funderar i alla fall på att höra blicken lite och har hittat Eizo Flexscan S2231WE, den har S-PVA panel.
Satsa på en PVA/MVA skärm, det finns en del modeller som inte är mycket dyrare än TN paneler och det är definitivt bättre skärmar både då det gäller färgåtergivning och blickvinkel.
Priserna på Eizo har gått ner kraftigt och deras PVA skärmar verkar vara ett säkert kort för bildbehandling. De verkar ha lite högre kvalitetskontroll än de flesta andra tillverkare och handplockar sina paneler och de kommer förkalibrerade.
Själv har jag en Hyundai W241D som var en av de billigare 24" PVA paneler jag kunde hitta men samtidigt har mycket bra spec och goda ömdömen från många användare, och jag är själv supernöjd.
Den har god färgåtergivning (92% gamut) och inga problem med backlight bleed eller ghosting. Den gick på 5600 med frakt från tyskland (hoh.de).
En dum fråga kanske; behöver jag ett bättre grafikkort för att Eizo-skärmen skall fungera?
Jag kommer visserligen uppgradera min dator snart men än så länge har jag en fem år gammal Dell-häck men mindra bra grafikkort. Vet inte exakt vad det heter men det räcker precis för att man skall kunna köra SIMS 2 t.ex.
Nej...sålänge du har DVI på det skall det inte vara några problem. Självfallet om du tänker köra spel så kräver högre upplösning mer av kortet, men för 2d applikationer skall det vara riktigt gammalt om det inte skall klara en 22 tummare.
Kommer dessa att duga om jag vill jobba i PhotoShop
Samsungen är en TN skärm men jag vet inte vad LG är men gissar på TN pgav priset
/Bjarne
De är båda TN paneler ja.
LG har L245WP som är en P-MVA panel, men den kostar närmre 6000.
Vet inte mycket om L245WN, men Samsung skärmen är det väldigt mycket klagomål på.
Då den först släpptes använde de en av deras egentillverkade paneler och den fick goda omdömen, men numera köper de in panelerna från andra tillverkare och kvaliteten är ofta dålig verkar det som (backlight bleed, dålig betraktningsvinkel, döda pixlar osv).
För seriös bildbehandling skulle jag försöka lägga på en 1500 och skaffa en *VA skärm...annars för 24" TN paneler finns det ju en uppsjö att välja mellan, men 245B skulle jag nog undvika.
För DVI till HDMI finns det kablar och adaptrar...förmodligen kommer det en kabel med skärmen.
Alla MX420 har inte DVI, men vissa har. Beror på tillverkare och modell.
Och det går som du skriver att koppla skärmen via VGA, men det är inte att rekommendera. DVI ger bättre bild. Ett nytt grafikkort med DVI kostar inte många kronor. :)
De är båda TN paneler ja.
LG har L245WP som är en P-MVA panel, men den kostar närmre 6000.
Vet inte mycket om L245WN, men Samsung skärmen är det väldigt mycket klagomål på.
Då den först släpptes använde de en av deras egentillverkade paneler och den fick goda omdömen, men numera köper de in panelerna från andra tillverkare och kvaliteten är ofta dålig verkar det som (backlight bleed, dålig betraktningsvinkel, döda pixlar osv).
För seriös bildbehandling skulle jag försöka lägga på en 1500 och skaffa en *VA skärm...annars för 24" TN paneler finns det ju en uppsjö att välja mellan, men 245B skulle jag nog undvika.
För DVI till HDMI finns det kablar och adaptrar...förmodligen kommer det en kabel med skärmen.
Tack då borde jag kanske hoppa över båda dessa TN skärmar
Något tips förutom den från LG, L245WP som rekomenderas för arbete i PhotoShop. (behöver hålla nere budgeten)
Har idag två Acer AL711 17" (typ 6 år gamla) skärmar och det funkar bra till webbdesign, kod i den ena och sidan i den andra men i Photoshop är det jobbigt med kanten i mellan skärmarna. Och färgerna får man kolla med pipetten ibland :)
Som sagt är jag mycket nöjd med min Hyundai W241D som är en av de billigaste 24" *VA skärmar jag kunde hitta och har mycket bra spec.
Det verkar också som att de flesta L245WP ägare är mycket nöjda också.