Bensinpriset
336 svar · 1 205 visningar · startad av Matti · sida 9 av 17
Frågan, av Matti
Tjo! Alla klagar på att bensinpriset stiger och stiger.. jag tycker bara att det är bra eftersom det leder till att folk kör mindre med bil och mindre avgaser släpps ut :) Är jag ensam om detta? \------------------ M a tti Kolu Qui tacet, consentit.
Läs frågan i sin helhet →Kan de köra på älgar och kor?
Det kan väl alla bilar göra. Fattar noll...
------------------
/mvh Swey
Sen när blev bensinsnåla bilar synonymt med bilar som har dåligt krockskydd?
Jag är övertygad om att Volvo och Saab kan bygga bilar som både är krocktåliga och bensinsnåla... men de lär inte göra det förrän de feta amerikanarna inser att de inte vill betala höga bensinpriser de heller (nu har de kommit upp till ungefär 5-6 kronor litern).
------------------
/Petra
Matti, del 1
Kör mindre eller använd tåget/bussen/cykeln/häst och vagn/moped/dina fötter?
Visst, det finns gott och väl tillfällen jag skulle kunna strunta i bilen, men jag vågar samtidigt påstå att det inte ens står för 1/10 av den totala sträckan. Bilen är idag ett "måste" för många personer beroende på att deras fysiska närvaro är nödvändig och för att de kommunala/regional/nationella förbindelserna inte fungerar som de ska/inte finns över huvud taget.
Bire, del 1
Det tar sig. Jo, det där kan nog nästan godkännas... :e
"fjortis" borde kanske ha ersatts med "naiva pojkvasker". :e
Swey, del 1
Matti, del 2
Jag skulle gärna se att ni tar fram siffror på följande:
- Hur mycket av miljöförstöringen står bilarnas avgaser för?
- Hur stor är skillnaden på mängden föroreningar en ny bil och en äldre bil spyr ur sig?
- Hur mycket föroreningar står den svenska bilismen för jämfört med industrin?
- Hur mycket föroreningar står Sverige för jämfört med andra länder proportionellt sett?
Hem och gör er hemläxa nu... :e
Swey, del 2
Matti, del 3
Diskussionen kring älgar handlar egentligen om säkerhet. En liten bil är inte lika säker som en stor. Så är det bara. Eftersom en stor bil är tyngre drar den lite mer bensin. Kontenta, folk som tycker att säkerhet i bilar är viktigt bestraffas av de höga skatterna på bensin.
Det är inte "det höga" bensinpriset jag är emot, det är skatterna på det.
[Redigerat av Rikard den 29 jun 2000]
Kan ej hålla mej ;)
Matti , spara denna diskussion till den dagen du sitter i din nyinköpta Lupo :) och bor i Botkyrka med familjen i Umeå....DÅ vill jag att du upprepar allt detta du idag säger.
Bara för att JAG / fler valt bort bilar modell Opel Corsa, Nissan Micra och Lupo mm pga att JAG tycker de ej är så trafiksäkra vid ev. krock. Detta handlar ju ej om hur JAG kör...Undvik älgen säger Matti utan körkort , jovisst skall jag undvika den rattonyktra som dyker upp i 130 km/ h på en 50 väg oxå ?? Allt kan JAG som förare ej styra. Jag har haft körkort i 13 år och hittils ALDRIG vart orsaken till en olycka däremot har jag blivit påkörd av en ratonykter man , han klev ur oskadd och jag fick min Golf demolerad framtill. Men jag klarade mej. DÅ var JAG lycklig att jag ej hade en mindre krocksäker bil. Krocksäker bil och bensinslukare går EJ hand i hand Matti. Vi lever idag på 2000 talet ! :)
------------------
Mvh /Annelie
*RivJärnet och Heta Sidor*
Att oroa sej gör aldrig morgondagen lättare, det gör bara livet tristare idag
[Redigerat av Annelie den 29 jun 2000]
Rikard,
Förstår inte vad du menar med del 1 och 2. Du kanske kan förklara det?
Jag har aldrig sagt att bilarna är det enda som förorenar miljön. Däremot vet jag att bilarna står för en väldigt hög andel av miljöförstöringen idag. Tills det har kommit ett sätt att åka bil utan att förstöra miljön måste de som gör det bestraffas med höga avgifter på det. Det kan låta orättvist men de som inte gillar det kan alltid flytta in till stan och flytta tillbaka när det finns ett miljövänligt sätt att åka bil.
Du kanske också vill kunna andras frisk luft? Det kan inte jag. Luften i Stockholm är förorenad och det är bilismens fel.
------------------
/mvh Swey
[Redigerat av Swey den 29 jun 2000]
Swey ! Du är lika lättlurad som Matti...
Läs på lite är ni snälla !
------------------
Explorer in a further region of experience.
<A HREF="http://www.lifestyleshop.nu" TARGET=_blank>www.LifeStyleShop.nu</A>
Bire, håll klaffen.
Swey, del 1 och 2 var mest för att hålla ordning på vem det var riktat till... ;)
Däremot vet jag att bilarna står för en väldigt hög andel av miljöförstöringen idag.
Hur stor del?
Jag ser gärna lite siffror samt källhänvisning som bekräftar era påståenden...
Jag har inga siffror. Känns meningslöst att prata med en som inte vet någonting ändå.
Tyvärr Swey.. Jag håller inte klaffen i detta fall.
Luften i Stockholm är förorenad och det är bilismens fel.
Har du läst det i "En ding ding värld" ? ;)
------------------
Explorer in a further region of experience.
<A HREF="http://www.lifestyleshop.nu" TARGET=_blank>www.LifeStyleShop.nu</A>
När jag går ut kan jag endast andas fruktansvärt avskyvärda avgaser från bilarna. Jag blir så fruktansvärt ledsen när du inte kan sätta dig in i en annan persons situation utan tar alla som ett stort skämt. LÄS PÅ SJÄLVA FÖR I HELVETE!
Jag har inga siffror.
Leta rätt på dem då!?
Det är inte jag som påstår att bilismen står för föroreningsproblemen i Stockholm.
Jag påstår att bensinpriset är för högt p.g.a. skatterna och där har jag tagit fram siffror. Källhänvisning glömde jag, men den kommer nu: http://www.sankskatten.nu/prisdelar.html
Jag håller med Swey... På det ställe jag bodde förut var det så mycket avgaser utanför att man inte kunde vädra alls... Man kvävdes nästan... Kan inte förstå hur jag stod ut att bo där i ca 1,5 år...
Och faktum är att när man är ute och går på stan så bli man nästan kvävd av alla avgaser... Snart tänker jag skaffa en gasmask, precis som de har i Japan...
Jag kan förstå er som bor på landet osv, att ni behöver bil. MEN FOLK SOM BOR I STHLM FÅR FÖR F ÅKA KOLLEKTIVT!
x( x( x( x( x(
------------------
Mvh
Yrin Eldfjell
Swey:
Om du inte är överkänslig mot avgaser kan du knappast lida så mycket som du påstår då luften i Stockholm är väldigt lite förorenad av avgaser mot andra städer i Europa.
Jag syftar då på Tex. London & Amsterdam...
Jag har själv vistats mycket i Sthlm och då främst i dina kvarter (Södermalm) och har inte känt nån skillnad på luften där och i lilla Falun.
JAG tycker att sånna påståenden är aslöjliga och det står jag för.
(Därav mitt skämt om "En ding ding värld")
Att du sedan skulle ta detta personligt och dessutom bli förbannad räknade jag nästan med...
Ge dig inte in i en diskussion om du ska reagera på det sättet !
För den goda sakens skull: ;)
------------------
Explorer in a further region of experience.
<A HREF="http://www.lifestyleshop.nu" TARGET=_blank>www.LifeStyleShop.nu</A>
Sakfrågan i denna diskussion handlar om bensinpriset. Miljön påstås vara skälet till att höja priset ytterligare. Jag beklagar om det är problem med avgaserna från bilismen i Stockholm, men det är inte det sakfrågan handlar om. Åtminstone inte som jag uppfattar det.
Jag har svårt att se att hela Sverige ska drabbas av att man eventuellt har problem med något i Stockholm.
Uppfattningar är en sak. Statistik och undersökningar är en annan. Jag arbetar för närvarande mellan 3-5 dagar/vecka i Stockholm och min uppfattning är att om luften är sämre i Stockholm än i Norrköping så är det marginellt, MEN det är min uppfattning.
Med hänvisning till detta...
Jag ser gärna lite statistik kring föroreningarna, med källhänvisning.
[Redigerat av Rikard den 29 jun 2000]
Jag säger bara en sak
Hornsgatan!
Den är så förorenad att ingen vill bo där. De som bor där är fast och kommer aldrig därifrån. Vad kan det bero på?
------------------
/mvh Swey
Statistik, undersökningar och källhänvisning tack... ;)
Bire,
Swey ! Du är lika lättlurad som Matti...
Har du läst det i "En ding ding värld"?
Vem var det som började med att hoppa på folk istället för att komma med vettiga argument?
Rikard,
Du får fan lita på att det jag säger är sant. Det går inte att diskutera om man ska bevisa saker och ting hela tiden.
[Redigerat av Swey den 29 jun 2000]

