Men vill man idag ha en bensinsnål bil så får man helt enkelt sätta sig i en lupo eller en twingo. Dessa bilar tillhör ju den kategori som har en säkerhet liknande en plasttraktor. Kör man på en älg med en av dagens stora bilar (S80, Saab 9-5) så är chansen oerhört liten att man överhuvudtaget skadas lite. Kolliderar man med en älg med en av dessa småbilar är sannolikheten ungefär lika stor som i tidigare fall, bara det att sannolikheten den här gången är så liten för att överhuvudtaget överleva.
Köp en minibil och dö.
Bensinpriset
336 svar · 1 323 visningar · startad av Matti · sida 8 av 17
Trådstarten, av Matti
Tjo! Alla klagar på att bensinpriset stiger och stiger.. jag tycker bara att det är bra eftersom det leder till att folk kör mindre med bil och mindre avgaser släpps ut :) Är jag ensam om detta?
Läs hela trådstarten →Vad bra att DU är så KLOK Matti !! Synd att du ingen bil och sommarställe har Kan INTE hålla med dej , tycker du är SÅ negativ på ett speciellt sätt nu. Men.... tror oxå att denna typen av disk. kan sluta i både det ena och det andra. Så .... Just nu ältas allt bara fram och tillbaka INGEN av oss har ngt konkret att komma med , tycker jag. Jag lägger ner min fortsatta aktivitet här. Lycka till med dina pris höjningar ....
PS Mattis citat: Köp en Lupo....Aldrig säger jag bara !! Skulle ALDRIG sätta mina barn och nära & kära i ett äggskal. Skall jag färdas på vägarna skalld et vara säkert
SAAB 9-5 är så vitt jag vet den enda bilen på marknaden idag som klara en krock med en älg utan att älgen hamnar i knät på föraren/förerskan samt den som sitter i det högra framsätet.
Hur stort blodbadet skulle bli i en Lupo/Twingo/Polo m.m. vill jag inte ens tänka på.
Till saken kan jag nämna att en god vän körde in i sidan på en småbil för inte så länge sedan. Hans kommentar var något i stil
"Det var en ***** tur att jag inte körde in i sidodörren fram, med tanke på vilka skador det blev på sidodörren och baksätet. Barnet som nu satt i barnstol i framsätet tack och lov, hade förmodligen inte överlevt."
Till saken hör att i det här fallet var det inga höga hastigheter att tala om. Småbilar!?
Aldrig att jag skulle acceptera att sätta min framtida fru/sambo i en sån bil.
Nej, tyvärr så fungerar inte de småbilarna något vidare eftersom de inte är lika säkra som en som har större deformationszon. Detta leder till något mer bränsletörstande bilar. Och vi som försöker tänka på säkerheten bestraffas hårdare genom höga bensinpriser.
[ironi]
Tack så mycket!
[/ironi]
[Redigerat av Rikard den 29 jun 2000]
Kolliderar man med en älg med en av dessa småbilar är sannolikheten ungefär lika stor som i tidigare fall, bara det att sannolikheten den här gången är så liten för att överhuvudtaget överleva.
Det är väl bara se till att man inte krockar med en älg då.. lär man sig inte sånt när man tar körkort?
Köp en minibil och dö.
Gå upp från sängen och dö.
Vad bra att DU är så KLOK Matti !!
Tack
Synd att du ingen bil
Yep, visst är det synd att 14-15 åringar inte får köra bil
tycker du är SÅ negativ på ett speciellt sätt nu
Jupp!, en pessimist av mitt slag har världen aldrig skådat!
Lycka till med dina pris höjningar
Tack igen
Köp en Lupo....Aldrig säger jag bara !! Skulle ALDRIG sätta mina barn och nära & kära i ett äggskal. Skall jag färdas på vägarna skalld et vara säkert
Nehe, fortsätt och köra med en bensinslukande bil då (det är du som betalar)
Det är väl bara se till att man inte krockar med en älg då.. lär man sig inte sånt när man tar körkort?
Nytt försök Matti...
Den var faktiskt riktigt dålig.
Nehe, fortsätt och köra med bensinslukande bilar då (det är du som betalar)
Så du tycker alltså att det är rätt att straffa medborgarna!? För det är det det innebär med höjda bensinpriser.
Tvinga biltillverkarna att bygga bensinsnålare bilar genom höjda bensinpriser har ju inte gett något vidare resultat...
Den var faktiskt riktigt dålig.
Jupp.
Hm.. Hur stor är risken att man kör på en älg? Nu kom jag på det! Vi låter några jägare skjuta in sändare i alla älgar! Sen får alla småbilsägare köpa en älgdetektor för en billig peng!
*piip* *piip* *piip* säger den när en älg är på en 500 metersradie från bilen
Tvinga biltillverkarna att bygga bensinsnålare bilar genom höjda bensinpriser har ju inte gett något vidare resultat...
Inte än. Borde ni inte klaga på biltillverkarna istället för på politikerna? För trots allt, om bilarna skulle vara riktigt bensinsnåla skulle inte dagens bensinpris vara något problem.
Jupp. Hur stor är risken att man kör på en älg?
Hur stor är risken att ditt hus brinner ner?
Kom med bättre argument Matti, bättre argument...
[tillägg efter Mattis redigering]
Jaha, brandvarnare finns redan ändå brinner hus ner. Varför?
Bättre argument Matti...
Borde ni inte klaga på biltillverkarna istället för på politikerna? För trots allt, om bilarna skulle vara riktigt bensinsnåla skulle inte dagens bensinpris vara något problem.
Inte!?
Så, bara bilarna var tillräckligt bensinsnåla så kunde Svenska staten få höja energiskatten hur som helst?
Bensin och diesel är, så vitt jag vet, den enda produkt som är avsedd för "medborgarna", där till och med skatten beskattas med moms.
I dagsläget kostar bensin c:a 3,50 kr/liter... resten är skatt. Tänk om det vore likadant med datorer som också består av "miljöovänliga" delar.
Låt säga att en dator kostar 6.500 kr exkl skatt. Men eftersom man kör med "bensinskattsmotsvarighet" så får du betala 19.500 kr som kund.
Hmm... Har en kompis som var i USA nyligen. Enligt honom så betalar man där ungefär 3.20 liter bensin. Varför måste då de svenska bensinpriserna ligga över 10 kronor litern?
Svenska bensinskatten ligger idag över 500% av bensinpriset. Dags att sänka skatten kanske?
Hur stor är risken att ditt hus brinner ner?
J**ligt stor i Botkyrka Det är väl bara att installera massa sprinklers överallt i huset om man nu är så rädd för att huset ska brinna ner
Jaha, brandvarnare finns redan ändå brinner hus ner.
Nu är det ju så att eld och älgar inte direkt är samma sak En älg kan man undvika (om man skulle ha en älgdetektor).. genom att bromsa (hur många bilar kräver en bromsträcka på 250m?). Iofs kan man undvika bränder också.. man kan ju ta och bygga ett hus i bara betong med betong stolar och betong bord.. inte direkt roligt att bo i men det lär inte brinna
Så, bara bilarna var tillräckligt bensinsnåla så kunde Svenska staten få höja energiskatten hur som helst?
Neee.. jag sa bara "skulle inte dagens bensinpris vara något problem"
Tänk om det vore likadant med datorer som också består av "miljöovänliga" delar.
Det vill jag inte göra Det finns en diskussion om datorskatter på eforum.
Enligt honom så betalar man där ungefär 3.20 liter bensin. Varför måste då de svenska bensinpriserna ligga över 10 kronor litern?
Vet inte.. kanske så att USAs invånare röstar på rätt parti
Näe.. men å andra sidan måste man ha grymt mycket pengar för att få vårdas i sjukhus i USA mm.,, inga pengar = ingen vård.
Vad är det som hindrar er från att bli politiker och ändra på bensinskatten?
En älg kan man undvika (om man skulle ha en älgdetektor)...
Är inte brandvarnare att jämföra med en "älgdetektor"? Den kan ju faktiskt varna innan elden tar fart!?
Jag känner nog att kommentaren står kvar... Bättre argument Matti...
Neee.. jag sa bara "skulle inte dagens bensinpris vara något problem"
Men eftersom de inte är tillräckligt bensinsnåla så är det det. Moment 22 Matti... Du kan ge dig F på att om bilarna var bensinsnålare skulle man höja energiskatten.
Det vill jag inte göra Det finns en diskussion om datorskatter på eforum.
Den omnämnda "datorskatten" är ju mer att likna med fordonsskatten. Så frågan står kvar... skulle du vilja att datorn kostade 19.500 kr varav 13.000 var skatter?
Är inte brandvarnare att jämföra med en "älgdetektor"?
Ne. Du vet älgarna har ju små sändare som skickar ut signaler till älgdetektorerna, men det är omöjligt att fixa in sådana sändare i elden
Du kan ge dig F på att om bilarna var bensinsnålare skulle man höja energiskatten.
Ne.. tror inte det. Så dumma är inte våra politker.. om dem är det.. varför har ni, folket då röstat fram dem?
skulle du vilja att datorn kostade 19.500 kr varav 13.000 var skatter?
Gissa?
Hur ska man sätta dessa älgdetektorsändare på älgarna då? Som det är nu vet vi ju inte ens hur många älgar det finns!
Hur ska man sätta dessa älgdetektorsändare på älgarna då?
Läs mitt inlägg på föregående sida, man låter några jägare skjuta in sändarna i älgarna.
Som det är nu vet vi ju inte ens hur många älgar det finns!
Well.. Ge mig en månadslön på 30.000 kr, en helikopter (bränslet betalas så klart av staten) och en ir-kamera så börjar jag gärna leta efter älgar..
Men alltså.. risken att man kör på en älg är ju inte SÅ stor och om det är enda anledningen till att man inte vill köra en bränslesnål bil får man skylla sig själv..
Ne. Du vet älgarna har ju små sändare som skickar ut signaler till älgdetektorerna, men det är omöjligt att fixa in sådana sändare i elden
Om du inte känner till det så är det inte elden brandvarnaren reagerar på det är rökgaser. Dessa går att upptäcka INNAN elden överhuvudtaget bryter ut.
Älgfrågan är ju ganska fånig...
Det finns många andra saker man kan krocka med också, däribland andra trafikanter. Ska vi skjuta dem också?
Med varningssändare alltså.
varför har ni, folket då röstat fram dem?
Majoriteten av de politiker som sitter vi makten har inte jag röstat fram. Bland annat p.g.a. skattepolitiken, så beskyll inte mig...
"skulle du vilja att datorn kostade 19.500 kr varav 13.000 var skatter?"
Gissa?
Jag anar att du med "Gissa" syftar på nej!?
Så, varför Matti ska vi då acceptera bensinpriser av det slaget? Det senaste året har jag lagt ungefär 30.000 kr på bensin! C:a 20.000 av dessa är skatter! Det är en ny dator det...
[Redigerat av Rikard den 29 jun 2000]
Dessa går att upptäcka INNAN elden överhuvudtaget bryter ut.
Då får man väl ta och fixa ett bättre spinklersystem (innan huset brinner ner..).
Älgfrågan är ju ganska fånig...
Upptäckt det först nu?
Ska vi skjuta dem också?
Jaaa!
Så, varför Matti ska vi då acceptera bensinpriser av det slaget?
Därför att bilar som drivs med bensin är mer miljöfarliga än datorer..
Det senaste året har jag lagt ungefär 30.000 kr på bensin!
Kör mindre eller använd tåget/bussen/cykeln/häst och vagn/moped/dina fötter?
Dumma fjortis
Klanka ner på koleldade värmeverk i öst istället för att tjata om höjt besinpris om du ska föreställa en miljömedveten kille...
Skaffa ett vettigt liv/hund/kärnkraftverk/rattmuff/keps/pizzasallad/musmatta av bakelit innan du snackar om bensinpriser..
Platsar mitt förra inlägg som ett grovt personangrepp Rikard ?
Dumma bonde
Om nu bensinpriserna är så höga.. varför gör du inte ett bondeuppror med dina bonde kompisar? Ta med dina traktorer och dina kossor och tåga mot Sthlm på motorvägen i 5km/timmen
Skaffa ett vettigt liv/hund/kärnkraftverk/rattmuff/keps/pizzasallad/musmatta av bakelit innan du snackar om bensinpriser..
Make me
Platsar mitt förra inlägg som ett grovt personangrepp Rikard ?
Nope, du lyckades inte
Det kanske är så att Matti vill andras frisk luft där han bor. Då måste bensinpriserna höjas för att folk ska välja ett bensin-snålare alternativ.
Förövrigt har jag nog inte tid att läsa igenom alla inlägg som har skrivits här.
Kan någon göra en sammanfattning?


