tohaMedlem sedan dec. 1999707 inlägg Nu på morgonen så har min router slutat fungera. Tidigare så delade den ut interna ip-adresser men nu skickar den bara det vidare till adsl-modemet. Dvs det funkar så länge jag kör en dator hemma men jag får ju inte nån ip-filter/brandvägg som finns i routern vilket känns lite jobbigt.
Jag kan inte surfa in till webbgränssnittet till den (192.168.0.1). Jag har testat att satt ett fast ip på min dator och angett routerns ip-adress som gateway + dns (som det stod på supportsidorna). Men icke att den svarar.
Till sist så försökte jag reseta routern, men det får jag inte heller att fungera. Enligt följade beskrivning: http://hem.passagen.se/emil_pers/d-link/fakta/Factory_Reset_DI-604.txt.
Är det bara att kasta och köpa ny? Mycket tacksam för svar.
Låter knepigt det där.
Vad menar du med att den skickar den vidare till adsl modemet?
Vad har dina klienter för IP-adresser?
Kan alla dina klienter fortfarande accessa internet?
tohaMedlem sedan dec. 1999707 inlägg Min klienter fick ip-adresser från bbb och inte från routerns dhcp. Det fungerade bara om en klient försökte "koppla upp sig", vid 2 st så fick man nåt connectivity problem felmeddelande i xp.
Jag kontaktade d-link ang problemet och ska skicka det till dom. Jag köpte en ny router, likadan faktiskt, och nu känner jag mig trygg igen. :)
Mr. N.Medlem sedan sep. 20025 507 inlägg Jag verkar ha fått nästan samma problem faktiskt. Jag kommer ut på Internet med laptopen som är ansluten via en accesspunkt till routern, men alla andra datorer i nätverket är borta. Det går inte att komma åt dem över nätverket och det går inte att komma åt routerns webbgränssnitt. Accesspunkten verkar stå naken mot modemet då storaaspon.se som vanligtvis ligger på en FreeBSD-burk i nätverket numera körs från min laptop (Apache ligger igång då jag brukar köra laptopen som offlineserver). Grejen är ju bara att det inte ska vara rätt portar öppna mot laptopen för att den ska funka som server, så jag misstänker att alla portar är öppna mot den. Windowsbrandväggen ska väl förhoppningsvis hålla mig säker.
Anledningen till att laptopen kommer ut förmodar jag är för att accesspunkten har gett den ett IP, medan den funktionen har havererat i routern.
Såå, jag funderar på att köpa en ny trådlös router (så har man allt i en burk).
Är den här något att ha?