webForumDet fria alternativet

Datum fråga enkel

ASP

9 svar · 399 visningar · startad av cubic

Medlem sedan feb. 200511 inlägg
Frågan#1

När vi ändå håller på. Så kan kanske någon förklara hur jag gör om jag vill ha statiskt datum insatt i en tabell varje gång jag skriver till tabellen. EX kolumner: Anteckningar | Datum | händelse.
Och så har jag tre formulär som gör insertinto till dessa kolumner. Grejjen är den att att varje gång jag trycker spara så vill jag att datum automatisk uppdaterar sig själv till ett statiskt värde för aktuell dag = ) Inte av typen now()

Medlem sedan sep. 2001175 inlägg
#2

Nu() ??

Medlem sedan feb. 200511 inlägg
#3

Set bear = Server.CreateObject("ADODB.Connection")
bear.Open "driver={Microsoft Access Driver (*.mdb)}; DBQ=" & Server.MapPath("anteckningsblock.mdb")
SQL = "INSERT INTO block ([rubrik], [special], [gengre], [handelse]) VALUES('" & Request.Form("rubrik") & "' ,'" & Request.Form("special") & "','" & Request.Form("handelse") & "','" & Request.Form("gengre") & "')"
bear.Execute(SQL)
set bear = nothing
%>

Så här ser koden ut som hämtar data i formulären. och sedan sätter in det som står i formulären i databasen.
Men jag skulle vilja sticka in en kod som lägger in ett datum just för den dagen som "artikeln" skrevs. Nån som fattar vad jag skriver/menar?

Medlem sedan juli 200498 inlägg
#4

Om jag förstod rätt menar du att du vill skriva in ex. "Måndag" i databasen?

/m

Medlem sedan dec. 200012 464 inlägg
#5
SQL = "INSERT INTO block (rubrik,special, gengre, handelse,datum) " & _
" VALUES('" & Request.Form("rubrik") & "' ,'" & Request.Form("special") & "','" & _
Request.Form("handelse") & "','" & Request.Form("gengre") & "',now() )"
Medlem sedan feb. 200511 inlägg
#6

Jättetack! Då var det problemeet löst! Nu är datumet man skrev in datat kvar och inte ändrar sig till dagens datum. Det var det som var mitt proble´m

Medlem sedan apr. 20031 660 inlägg
#7

HEJ!

Tips:
Du har fälten ... [gengre], [handelse]... men värdena i ordningen ... '" & Request.Form("handelse") & "','" & Request.Form("gengre")...

Men, det kanske endast är skrivfel. (Fast, varför skulle du skriva in all kod manuellt, det kanske är fel?)

Jag förstår inte heller varför du skriver att du inte vill använda now(), men sedan ändå säger att LarsG:s svar är rätt, där han använder now()???

Bonus:
Genre stavas så, och är väl det ord som är mest svårstavat i svenska språket, stavas inte alls som det låter.

Medlem sedan feb. 200511 inlägg
#8

hehe jo han gjorde ju det och det funkar tydligen trodde inte att det skulle fungera med NOW().Funkar inte i VBA-programmering!
Gjorde det själv och då så ändrades ju inläggen varje dag till dagens datum. Sen testade jag LarsGs kod och det fungerade. Om du vill veta = ) Sen så har du rätt i att request genre! och handelse är omblandad men gjorde bara som så att när jag skriver in data i formulärerna så har jag switchat rubrik ovanför formulärern. Jag har skrivit koden manuellt med viss modifiering. Hur skulle jag annars ha gjort?! "Fan va jag har slösat energi på det här inlägget"

Medlem sedan apr. 20031 660 inlägg
#9

HEJ!

cubic skrev:

...när jag skriver in data i formulärerna så har jag switchat rubrik ovanför formulärern. Jag har skrivit koden manuellt med viss modifiering. Hur skulle jag annars ha gjort?!

Rätt genom att ändra fälten?
Men, är du nöjd, räcker det för mig.
Vet man bara vad man gjort, är sådana specialare inget problem.

Det gäller att komma ihåg dem, för ska inte någon annan förstå programmeringen efteråt, ska man själv göra det.
Och att då fastna på löjliga fel är knäckande, särskilt som det är man själv som är skuld till det...

cubic skrev:

"Fan va jag har slösat energi på det här inlägget"

Nä? Detta är ju en "enkel" fråga! ;)

Medlem sedan feb. 200511 inlägg
#10

Ja orkar inte längre= ) nä det jag slösade energi på var det sista jag skrev som svar på ditt inlägg jonny. Men nu är allt jättebra och allt fungerar. Tack

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)