webForumDet fria alternativet

Nätagg small

Datorhårdvaraur Hårdvara för Mac & PC

6 svar · 420 visningar · startad av tronez

Medlem sedan juli 2001728 inlägg
Frågan#1

Hej,

Satt för en stund sen vid datorn när det plötsligt small till utav bara h-lvete x( . Datorn dog givetvis, och efter lite felsökning med luktsinnet så fastställde jag att det var nätagget som nog har gått sönder.

Min fråga är nu, hur stor risk är det att något mer har pajat?
Vad för nätagg ska man inhandla?

Pentium 4, 3ghz är det jag har

Medlem sedan sep. 20026 425 inlägg
#2

Jag tycker om Antec Truepower-serien. Riktigt bra aggregat som klarar det mesta och som heller inte låter allför mycket.

Risken finns naturligtvis att andra komponenter har skadats, och om jag rotar nånstans i min hjärnas dunklare delar så har jag för mig att speciellt moderkortet inte gillar nätaggregat som bara *poff* går sönder.

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
#3

Köpte ett sea sonic super tornado (har för mig det heter så), 400W, riktigt tyst och stabilt nätagg, har för mig det ligger runt 12-17DB.

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#4

Köpte det här till min filserver, det är _riktigt_ tyst :)

Fortron/Source Nätaggregat ATX rev2 300W 120mm, 24pin,SATA
http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=301419&cks=PRL

Medlem sedan apr. 2000642 inlägg
#5

Jag lyckades kortsluta min 12V-rail för några år sedan. Hade en liten speciallösning med ståltråd som höll uppe en fläkt i en viss position. Ståltråden var upphängd i chassit, och sen kommer kontakten åt ståltråd-änden när jag fipplar lite... pang sa det, och nått vasst flög in i knäet så jag blodade ner ganska mycket.

Men ett nytt nätagg senare, och en glasbit (!) urplockad ur knäet så funkade allt perfekt. Så det finns hopp ;).

Däremot kan ju ditt nätagg ha pajat av någon annan anledning, tex att något kortslutits på nått annat ställe. Och då har du ju mer som är trasigt också. Mitt råd är att ta det försiktigt när du försöker igen med en minimal konfiguration (dvs bara moderkort och CPU inkopplat, resten pluggar du i när det inte sprängts igen för att förhindra att det tar skada om det går fel igen).

/Peter

Medlem sedan juli 2001728 inlägg
#6

Tack för alla svar!

Dessvärre dröjer det till nästa månad innan jag har råd att köpa nytt nätagg att testa. Fattig student som man e ;)

Medlem sedan maj 200010 687 inlägg
#7

Ett sånt här kanske? 120mm fläkt o så... :)
http://kylning.com/info.php?products_id=625

127 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
124 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)