filippoMedlem sedan jan. 20032 850 inlägg Jo det är tuffa krav men det är ändå ett lag som har mer stjärnor än något annat lag.
Men vad som helst kan hända i slutspelet.... så jag ska inte säga för mycket nu! ;)
Så här tycker jag Säsongen 2004/2005 ser ut just nu!
Sämst
Mini NHL :bla
Uppfyllda förväntningar
Frölunda :r & Malmö ;)
Misslyckande
Hv71 :o
Underskattning
Mora :bire
Gnällspikar (Tyvärr)
Färjestad :l
Svängigast
Djurgården :OO
Överkskattning
Modo :q
DrydenMedlem sedan aug. 200218 625 inlägg
filippo skrev:
Jo det är tuffa krav men det är ändå ett lag som har mer stjärnor än något annat lag.
Vi har sett det förut, vi lär se det igen - "många stjärnor" är inte alltid synonymt med framgång och ära. Min lista, fram till skrivande stund, skulle nog se ut så här (och ni får tolka den fritt): ;)
Publikmagnet: Djurgården. Inflyttade Stockholmare som håller på andra lag än DIF stortrivs i Globen - DIF:s nya bortaarena.
Självklarheten: Modos SM-guld
Tråkigaste: Frölunda, som i grundserien kör över det mesta - precis som många tippade.
Besvikelse #1: FBK:s målskörd.
Besvikelse #2: Jag verkar inte komma iväg på någon match den här säsongen.
Hype: Mora. Alla snackar om Mora.
Lyckospark: Till Malmö. Den lär behövas.
Svängigaste arena: Malmös hockeyskjul. :e
Dryden skrev:
Publikmagnet: Djurgården. Inflyttade Stockholmare som håller på andra lag än DIF stortrivs i Globen - DIF:s nya bortaarena.
Din lilla jä.... ;)
Faktum är att det där inte stämmer så illa. Kanske inte fullt ut men i vissa matcher. Kan rakryggat erkänna att jag tycker att det är vidrigt och äcklar mig något fruktansvärt.
Behövs en rejäl självrannsakan i våra led.
Som bortasupporter är man inte välkommen mer än ens plånbok och att ta sig för på läktaren ska inte komma på tal.... USCH
Förhoppningsvis blir det tre enkla poäng hemma mot Brynäs i kväll.
DrydenMedlem sedan aug. 200218 625 inlägg Nej, hemma mot Timrå. Och ibland älskar man Canal+ lite extra. ;)
Kan någon förklara för mig varför alla matcher inte visas på säsongskortet? Så är det ju i fotbollen och därför skaffade jag det i höstas med tron att det var samma för hockeyn. x(
BITTER!
BlueSaint skrev:
Förhoppningsvis blir det tre enkla poäng hemma mot Brynäs i kväll.
Djurgården besegrade Brynäs enkelt med 5-2.
DrydenMedlem sedan aug. 200218 625 inlägg Vilken match det var i Karlstad! Vilken intensitet! Var ju skitkul att titta på och då känns det ju så klart extra skönt när FBK går och vinner en sådan match! Styrkebesked! Jag var dock lite orolig i mitten av tredje, med 3-3. Hemmalaget spelade lojlt och slappt och det kändes nästan som en blixt från klarblå himmel (för solen skiner ju alltid i Karlstad ;) ) när Kåberg sate 4-3, men rackarns vad skönt! Det är nästan så man längtar till slutspelet. ;)
dhoMedlem sedan aug. 20022 027 inlägg Det verkar ha varit en bra match i Kempehallen ikväll, åtminstone om man ska tro Radiosporten. Synd att det bara blev en poäng och en handskadad Forsberg. Hoppas bara att han inte missar resten av säsongen.
Ingen Mats Sundin i Djurgården. :(
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg ..och där försvann Dag Larsson från HV - inte en dag för tidigt...
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg Sådärja, 3-2 borta mot Linköping var lite bättre! Synd bara att Luleå skulle vika ner sig så fullständigt mot SSK - oavgjort där hade ju smakat fågel... ;)
DrydenMedlem sedan aug. 200218 625 inlägg Jahaja, så var man av med Bengt-Åke också, mitt under brinnande säsong. Säkert bra för landslaget men jag vet inte riktigt om det gynnar FBK. Jag tycker att det känns väldigt osmidigt att dra igång hela landslagskarusellen just i detta nu.
filippoMedlem sedan jan. 20032 850 inlägg
Dryden skrev:
Jahaja, så var man av med Bengt-Åke också, mitt under brinnande säsong. Säkert bra för landslaget men jag vet inte riktigt om det gynnar FBK. Jag tycker att det känns väldigt osmidigt att dra igång hela landslagskarusellen just i detta nu.
Han skulle om det var riktigt bra lämna FBK redan nu för Sweden Hockey Games också (som Curre tyckte igår). Men nu är sitsen så här och det är bara att hoppas på det bästa.... :OO
filippoMedlem sedan jan. 20032 850 inlägg Bengt-Åke gjorde sin sista match i FBKs bås på måndagen mot Malmö, Hans plats i Färjestads bås tar nu Bo "Kulon" Lennartsson. Han och assistenten Leif Strömberg ska nu leda Färjestad säsongen ut.
Mer här
dhoMedlem sedan aug. 20022 027 inlägg Skönt med tre poäng i kvällens match.
De verkar försöka in i det sista att gå igång NHL. Tydligen ett nytt möte inplanerat imorgon där NHL ska presentera ett nytt förslag. Det skulle inte förvåna mig om lönetaket är borta så att det blir spel helt plötsligt.
http://www.aftonbladet.se/vss/sport/story/0,2789,593722,00.html
DrydenMedlem sedan aug. 200218 625 inlägg Jag tycker det är lite olyckligt att B-Å lämnar FBK mitt under säsongen. Eller ja, mitt och mitt. Det börjar ju osa slutspel nu och det känns inte riktigt som att tajmingen är den bästa. Nu tar visserligen Kulon över, och det är ett klokt val att rekrytera inifrån. Så, Kulon gör säkert ett bra jobb och det är bara att köra vidare utifrån de förutsättningar som är. :)
Kemperucklet nästa! I morgon ska Modo få bekänna färg! §jr
adeMedlem sedan juli 20041 081 inlägg Jag förstår inte att dom vill ha igång ligan nu?! Det är ju februari!!
dhoMedlem sedan aug. 20022 027 inlägg
ade skrev:
Jag förstår inte att dom vill ha igång ligan nu?! Det är ju februari!!
Jag antar att det beror på att om de inte får igång ligan nu så äventyras även nästa säsong.
Det känns som om lite vad som helst skulle kunna hända där borta nu.
adeMedlem sedan juli 20041 081 inlägg Jo men varför inte komma överens om ett beslu till nästa säsong.
Fast jag hoppas på att nhl ställs in. Då blir nog elitserien bästa ligan. Men för sverige som hockeynation så blir det ju sämre iofs! Det blir svårare för juniorerna att slå igenom!