Finns det idag någon bärbar dator med möjlighet att ansluta en eller två externa skärmar med möjlighet att använda dessa(alt. en av dessa tillsammans med den inbyggda skärmen) parallellt?
/Marcus
6 svar · 477 visningar · startad av Sidekick_intera
Finns det idag någon bärbar dator med möjlighet att ansluta en eller två externa skärmar med möjlighet att använda dessa(alt. en av dessa tillsammans med den inbyggda skärmen) parallellt?
/Marcus
Flyttas från Elektronik & High-techprylar
Jag brukar koppla in en extra skärm till min iBook vilket fungerar utmärkt. Kör 1024x768 på ibooken och 1600x1200 på den externa skärmen. Vill man köra bildskämsdubblering måste man köra samma upplösning på båda skärmana. Just nu har jag stängt av skärmen på den bärbara och kör bara med den externa, då flyter det på lite bättre (och så blir man inte irriterad när musen försvinner över till andra skärmen :e ). :)
Jag tror de flesta nya bärbara datorer klarar det i dagsläget. I Windows XP finns nämligen inbyggt stöd för dubbla skärmar på bärbara datorer.
Min IBM Thinkpad T41 tycker också om att köra med både intern och extern skärm samtidigt. Jag tror som Hardrocker, att de flesta bärbara klarar av det. :)
Mvh
Yepp det funkar fint. Jag kör 1920x1200 + 1280x1024 på min Dell. Bara att plugga in och markera Extend my Windows desktop onto this monitor :)