Kan det försämra kylningen om man använder för mycket kylpasta, eller spelar det ingen roll?
Kylpasta
18 svar · 625 visningar · startad av Josef
Ja, för mycket kylpasta är inte bra.
Jo, använd lagom :)
Tar man för mkt kan det försämra kylningen, men ta inte heller för lite.. det ska typ bara vara ett tunt, jämnt lager, ungefär som ett dubbelvikt vanligt a4-papper skulle jag tippa. Själv hade jag för lite men det är ingen större fara...
Det ska vara så tunt det bara går, samtidigt som det ska vara täckande.
Ta en titt här:
http://www.arcticsilver.com/arctic_silver_instructions.htm
Hmm... Då får jag nog ta bort lite. ;)
En liten fråga till: Räcker det med den som följer med fläkten (som redan är applicerad menar jag)? I mängd alltså.
Har ingen aning om hur mycket som följde med din kylare, men det borde väl inte vara särskilt svårt att lista ut på egen hand (givet att du läst på länken ovan)?
Har hört de som säger att den som följer med inte är så bra. Bäst ska väl vara Artic Silver 5.
Erik Juhlin skrev:
Har hört de som säger att den som följer med inte är så bra. Bäst ska väl vara Artic Silver 5.
Så man ska helst ta bort den medföljande innan man sätter dit annan?
Jag har Arctic Alumina XL. Bra? Dåligt?
Jag har inte så stor kunskap om specifika pastor.
Men jag läste ett inlägg på Swec där en kille testat pastan som följde med, en äldre version av Artic Silver och Artic Silver 5. Och för varje pasta han provade så blev det kallare.
Ingen aning om hur mycket sämre Alumina XL är jämfört med Silver 5. Eftersom du har en Prescott borde du dock vilja ha bästa möjliga överföring mellan heatspreader och kylfläns ;).
Alla ytor ska vara helt rena när man applicerar ny kylpasta (jag gör alltid rent med isopropylalkohol).
Prescott, ja! :D
Kan då meddela dig (som har ett horn i sidan till Intel efter Northwood) att det ända som är negativt är temperaturen.
Vart kan man skaffa isopropylalkohol?
Josef skrev:
Kan då meddela dig (som har ett horn i sidan till Intel efter Northwood) att det ända som är negativt är temperaturen.
Nja, det har jag inte. Dock tycker jag inte att Intels P4-satsning är helt lyckad (Pentium-M är däremot riktigt fin). Northwood är ju den enda P4-kärna som varit vettig. Willamette och Prescott - nej tack. I konkurrensen är det mer än värmeutveckling och energiförbrukning som talar mot Prescott ;).
Josef skrev:
Vart kan man skaffa isopropylalkohol?
På Apoteket.
Tackar för det och återkommer med resultat ikväll. :bire
Efter att ha tagit bort överflödig pasta samt rengjort med isopropylalkohol samt lagt på ny pasta, kan jag meddela att det inte blev någon skillnad på tempen. :(
Men har du inga problem med stabilitet eller throttling behöver du ju egentligen inte bry dig om processortemperaturen.
Vad har du för processorkylare och chassi/chassiventilation i övrigt?
Cooler Master Vortex Dream som processorkylare. Chassi är Artic Cooling T2 (fyra inbyggda 80-fläktar).
På vilken hastighet är CPU-fläkten inställd då?
Hastigheten ska kontrolleras av FanEQ (det medföljande programmet från Abit). Den brukar snurra på 2200rpm. Om man ställer in den för att snurra på 2600prm, blir ändå tempen den samma.