MmuskotMedlem sedan jan. 20027 905 inlägg
jonne skrev:
Hur kommer det sig då att laptops med säg 15" skärm kan köra betydligt högre upplösningar än man kan på en "normal" tft skärm?
Gissar att det beror på efterfrågan. På en laptop vill många ogärna ha större skärmar än 14-15", men på stationära maskiner eftersträvas generellt stor skärmyta. Således får de som vill ha högre upplösning än 1280x1024 hosta upp till en 20"-skärm. Det är dyrare att tillverka en liten TFT-skärm med hög upplösning än en stor med låg.
supreme skrev:
Att den skallas om visste jag, men inte att bilden skulle förlora nämnvärt i kvalitet.
När man kollar på skärmar så står det nästan alltid max upplösning 1600*1200 men det står inte något om vad som är native, hur kommer det sig, det borde ju vara lika intressant som max upplösning?
Det är inte så att du blandar ihop TFT- och CRT-skärmar? För TFT anges alltid nativeupplösningen och för CRT brukar man ofta ange både en rekommenderad upplösning och en maxupplösning.
LLennholmMedlem sedan aug. 2004108 inlägg Jaja, anledningen till att jag talar om layouten på hemsidor är för att jag personligen är lite för van vid att köra allt i fullskärm för att kunna låta bli det. Jag är van att bara slänga upp muspekaren så långt det går upp i högra hörnet och klicka för att stänga ett fönster, jag är van att slänga upp muspekaren i vänstra hörnet, kompensera lite neråt, en aning åt höger, för att komma åt Arkiv-menyn och Bakåt-knappen, såna saker.
MmuskotMedlem sedan jan. 20027 905 inlägg Vilket i sin tur beror på att du är allt för van att köra i låga upplösningar :). Själv tycker jag att det är väldigt skönt att inte bara låta ett fönster täcka hela skärmytan (kör ungefär som tydal visade på sin skärmdump). Dock vore det väldigt skönt att ha större bredd än 1600 pixlar.
En hyfsat realistisk plan är då två stycken 17" TFT, vilket i praktiken ger 2560x1024. Inte alls dumt. Ännu hellre två stycken 20" TFT (3200x1200) men då rusar kostnaderna i väg (även om Dell numer säljer 20" TFT för ~6500 kr).
SsilfverMedlem sedan apr. 200312 679 inlägg
muskot skrev:
Ännu hellre två stycken 20" TFT (3200x1200) men då rusar kostnaderna i väg (även om Dell numer säljer 20" TFT för ~6500 kr).
Det där är ju lite av en dröm. :) Man skulle ha mer pengar!