Snabb, kort fråga: Varför finns det inga tft skärmar för konsumentbruk som har en upplösning på mer än 1280*1024?
Upplösning på TFT skärm
23 svar · 803 visningar · startad av jonne
Det mest logiska svaret måste väl vara att det inte skulle löna sig.
det finns men inte förren på 20" skärmarna tyvär.
Det beror förmodligen på två saker.
1. TFT-skärmar med låg upplösning är mycket billigare att tillverka.
2. Fysisk storlek i tum säljer bättre än hög upplösning. Många tror/tycker att en 14" SXGA+-skärm är sämre än en 15" XGA-skärm.
/r
Missade ett "-tecken.
muskot skrev:
Många tror/tycker att en 14" SXGA+-skärm är sämre än en 15 XGA-skärm.
Vill du förklara skillnaden? :)
SXGA+ = 1400x1050
XGA = 1024x768
muskot skrev:
SXGA+ = 1400x1050
XGA = 1024x768
Hm. Jag känner inte igen måtten för SXGA+, är det widescreen? Ungefär?
Nej, det är 4:3. Ganska vanlig upplösning på laptops.
Kika även här:
http://www.fourmilab.ch/documents/howmanydots/
Vill man verkligen ha högre än 1280x1024 då? Jag har en 21 tums-skärm och kör den upplösningen för att layouten på många webbsidor blir väldigt fel i högre upplösningar. Grejen är ju att bilden på en TFT-skärm ser bra ut endast i den upplösning den är gjord för (och möjligtvis i halva upplösningen). Andra upplösningar ger antingen fula pixlar eller svart ram runt bilden, detta pga att pixlarna är fysiska, fixerade. Ett problem som inte existerar på en CRT-skärm. Detta och det faktum att TFT har en viss responstid gör att jag alla gånger föredrar en CRT framför en TFT.
Alltså har man en skärm gjord för 1400x1050 ser det fördjävligt ut när man vill köra 1280x1024.
(P.S. Allt det här vet väl alla redan men skit samma)
Tycker det låter konstigt att pixlarna skulle se konstiga ut i alla upplösningar utom native upplösningen, har faktiskt alldrig hört tallas om det tidigare.
Jag är sugen påa tt köpa en 21" tft nu enbart för att 19" inte klarar 1600*1200 och jag skulle inte klara att köra något lägre då jag i flera år har kört just den upplösningen på min 17" crt skärm.
Tycker inte det gör något med delayen på tft skärmar, på dom 20 och 16ms skärmar jag har använt har det inte märkts alls. Tycker dock det är välldigt skönt att det inte finns något som helst flimmer, vilket man upplever på crt skärmar även om dom klarar 75hz uppdatering.
Jag vill ha högre än 1280x1024. Kör med 1600x1200 nu på en 20 tums TFT och tycker väl det duger, men hade gärna kört högre upplösning om det hade gått. Dock vill jag inte ha ett CRT-åbäke.
Att layouten skulle bli fel på webbsidor känns som en konstig anmärkning eftersom det inte är någon som tvingar dig att köra på fullskärm. Tvärtom är ju en av poängerna med hög upplösning att man inte behöver köra så mycket på fullskärm, utan man kan ha flera fönster uppe samtidigt. Webbläsarfönstret brukar jag ha i cirka 1050x850.
Så här ser det ut på min skärm just nu:
http://www.tydal.nu/dump.jpg
Hur kommer det sig då att laptops med säg 15" skärm kan köra betydligt högre upplösningar än man kan på en "normal" tft skärm?
Jag kör exv 1400 på min laptop medans jag bara kan köra 1280 på min stationära.
jonne skrev:
Hur kommer det sig då att laptops med säg 15" skärm kan köra betydligt högre upplösningar än man kan på en "normal" tft skärm?
Jag kör exv 1400 på min laptop medans jag bara kan köra 1280 på min stationära.
muskot skrev:
SXGA+ = 1400x1050
XGA = 1024x768
För att den skärmen har SXGA+? :)
Och då till den avgörande frågan ... varför kan inte min 17" tft-skärm köra sxga+? :)
jonne skrev:
Och då till den avgörande frågan ... varför kan inte min 17" tft-skärm köra sxga+? :)
För att det är en egenskap skärmen måste ha vid köpet. :)
Ok låt mig omformulera: Varför är det endast 20"+ som kan köra en högre upplösning. Skulle gärna se en highend 17,19" som klarade av det men det finns alltså inte för att ... det är tekniskt omöjligt? För att det inte är ekonomiskt hållbart?
supreme skrev:
Tycker det låter konstigt att pixlarna skulle se konstiga ut i alla upplösningar utom native upplösningen, har faktiskt alldrig hört tallas om det tidigare.
Är ju en ganska känd grej att bilden skalas om och blir konstig om man kör i en annan upplösning än den skärmen är gjord för.
Att den skallas om visste jag, men inte att bilden skulle förlora nämnvärt i kvalitet.
När man kollar på skärmar så står det nästan alltid max upplösning 1600*1200 men det står inte något om vad som är native, hur kommer det sig, det borde ju vara lika intressant som max upplösning?
Om du dubblar eller halverar upplösningen så blir det inte dåligt, däremot tex från 1400 -> 1280 etc...
Sen finns det faktiskt tft som klarar +1400 i upplösning, men de är få. Leta!!!
Jo, men 680x512 och 700x525 finns inte (vad jag vet). Dessutom är det nog inte många som vill köra de upplösningarna.
Vill man köra t.ex. 800x600 så blir det riktigt dåligt.