webForumDet fria alternativet

Erfarenhet av Payson?

4 svar · 429 visningar · startad av Poffe

PoffeMedlem sedan apr. 20022 743 inlägg
#1

Hejsan!

Är det någon här som har erfarenhet av Payson?

Jag sitter och kollar på olika betallösningar för att betala med bl.a. Visa via internet. Här kan man ju dessutom betala med sin internetbank vilket är ett stort pluss!

Men är de nått att ha? Fungerar det och är det säkert? Jag funderar isåfall på tjänsten "Agentintegration" som gör det möjligt att kontrollera betalningar direkt.

Så era erfarenheter från denna tjänst är...? =)

Har en fråga till också som jag egentligen kan ställa till erras kundthänst men kan lika gärna ställa dne här också när vi ändå håller på:

Måste personen som betalar (kunden) vara medlem eller bli medlem på Payson för att kunna genomföra betalningen?

Hittar ingen direkt info om det, kanske jag som letar dåligt bara :r

PoffeMedlem sedan apr. 20022 743 inlägg
#2

Hittade svar på min andra fråga: https://www.payson.se/Prod/Helpdesk/issue_view.asp?ID=26&CATE=6
Man måste tydligen vara melem för att kunna betala.

Så då går Payson bort direkt. Men det kanske är någon som har tips på någon annan smart och enkel betaltjänst där det inte krävs registrering för kunderna?

PsyDoniaMedlem sedan maj 2003924 inlägg
#3

Har inte testat dom.
Men på din sista fråga.
Så ställde jag den till dom för nån vecka sen och detta fick jag som svar.

"Ja, köparen måste ha ett Paysonkonto."

Web-TorMedlem sedan nov. 200013 890 inlägg
PoffeMedlem sedan apr. 20022 743 inlägg
#5

WorldPay verkar okej men jag vill helst inte ha någon med års/månads-avgifter. Tycker Payson var bra just av den aledningen till att de inte hade något sådant utan tog en del av vinsten istället. Till en början är det någon sånt jag är ute efter.

130 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)