Har för mig att jag någonstans för länge sedan läst att det ska gå att (genom kommandotolken?) få datorn att stänga av sig automatiskt efter en viss tid/ett visst klockslag. Går det?
Få datorn att stänga av sig vid viss tid
11 svar · 897 visningar · startad av Kalufs
-s shutdown
-f force (tvinga program att stänga sig)
-t 0 (tiden i sekunder från det att kommandot körs till dess processen påbörjas)
går det att göra så at den slår på sej också vid en viss tid?
hur slår man av den funktitionen då
Kortsagt: Nej det går inte att få den att slå på sig också (inte om det är en "äkta avstängning", kör du däremot ner den i dvala eller viloläge så går det ;) )
Det går även att sätta på den om den är helt avstäng via Wake On Lan om ditt nätverkskort har stöd för det, men då krävs det en anna dator inblandad. (Även vissa modem har den funktionen).
Tror även att jag läste påsweclockers att det var någon som hade kopllat en mobiltelefon till datorn (på moderkortet + löda några grejer) då kunde han ringa igång den, men det känns ju lite overkill
Du sätter på datorn.. lol
nej de är ju skit coolt ==)
Dom senaste datorerna jag haft har man iaf kunnat ställa in i boisen att den ska starta vid en viss tid.
Jag hade det så ett tag :)
Själv brukar jag köra följande i cmd promten:
shutdown -s -t 3600 -f
sen rutan som poppar upp är lite störande :) det bara att dra och gömma den under aktivitetsfältet.
Har man däremot ångrat sig och vill avbryta anstängningen så kör man kommandot:
shutdown -a