Var iväg till Borås igår tillsammans med min flickvän och när vi gick från stan för gå till centralstationen så gick vi över en liten bro med ett vattendrag under, på ena sidan fanns en byggnad och i vattnet vid denna byggnad fanns en staty föreställande en man som satt i vattnet med överkroppen.
Frågan är nu, vad gör mannen i vattnet och vem ska han föreställa? Någon som vet?
Varje gång jag varit i Borås har jag fått ångest av staden, det kanske är symbolik vem vet.. Att alla som bor i Borås är deprimerade och önskar inget annat än att dränka sig i ån?
:stefan:, jag visste inte att du var Webber's flickvän?
Det visste jag.
Varje gång jag varit i Borås har jag fått ångest av staden, det kanske är symbolik vem vet.. Att alla som bor i Borås är deprimerade och önskar inget annat än att dränka sig i ån?
Verkar som det var många wF:are som passerade där igår. Jag stod en stund och betraktade statyn medans jag väntade på min sambo. Såg en skylt som satt på sidan av bron där det stod lite info om statyn, men la det tyvärr inte på minnet.
* Värdelöst vetande: Byggnaden vid statyn är Röda Kvarn, en gammal kulturminnesmärkt biograf.
Jag har alltid problem med att navigera i den där jäkla stan. Vägarna går ju kors och tvärs och det finns ingen struktur överhuvudtaget... :h
Tell me about it - förra gången skulle vi gå från nåt område strax bredvid Annelundsparken till centralen och det gick ju ... sådär... :OO
Från området kring högskolan/kåren hittar jag, men nu skulle vi gena lite - jävlar vad fel det blev! :e
Fast jag hittar till BK vid Knalleland, det är viktigast. ;)