Jag anser inte riktigt att denna tråd hör hemma i Mat & dryck då det är den kemiska delen jag vill ha svar på.
Läste för ett tag sedan i en artikel om en kille som blivit blind av hembränt. Ohc att det är allmänt farligt att förtära hembränt.
Dock har jag aldrig riktigt förstått vad det är som går fel under bränningen som gör att det blir träsprit. Det är väl med största sannolikhet en kemisk process som bryter loss?
Fotno: Jag har inga planer på att bränna, eller dricka hembränt, bara nyfiken på vad som går åt pipsvängen!
Antagligen är det inget som går "fel", utan jag tror att det helt enkelt är mindre nogräknade personer som helt enkelt späder ut med metanol eftersom den är billigare.
Antagligen är det inget som går "fel", utan jag tror att det helt enkelt är mindre nogräknade personer som helt enkelt späder ut med metanol eftersom den är billigare.
Men då är dom medvetna om att kunderna kommer bli blinda :OO
Det vanligaste felet man gör när man är en girig hembrännare är att man kokar ur spriten med för hög värme / för lite kylning, det gör att gifter kommer med ut i den färdiga sprit som man dessutom renar mycket dåligt eller inte alls i det aktiva kolet.
Men du kan aldrig få metanol genom att koka hembränt bire, det är ju träsprit. Däremot vet jag att man kan rena industrisprit med Kaustiksoda, i bland får man tydligen tag i fel fat el dyl och då är det metanol och inte etanol som "renas", vilket i regel leder till skadade ungdomar och alkisar etc
Tja i kommunen där jag bor så brukade konsumptionen av hembränt vara större än det som införskaffades från staten, ingen här blev blind av det, men folk blandade inte i metanol eller skippade med reningen osv heller, har smakat hembrännt som varit bättre än det man köper hos Alko.
Men det har tagit slut nu, knappast nån alls så bränner efter dom sänkte skatten.
Kan informera om att där jag är uppväxt florerar det nog inte mer än nån futtig procent köp-sprit & ingen vad jag vet har mått illa av det heller.
Hembränt för husbehov eller småskalig försäljning är/bör i regel vara ofarligt, givetvis finns det alltid en viss risk med all form av hemgjord alkohol, men med facit på hand så kan jag informera om att det banne mig är SVÅRT att misslyckas med spritkokningen!
Rätt temperatur, renlighet & klok reningsprocedur med kvalitetskol = Bättre sprit än absolut vodka, det har jag bevis på!
Hembränt är_inte_farligt, men kan_vara om en klåpare tillverkar den eller den framställs på kemisk väg!