Kan du ge några exempel på sidor där detta händer?
Några funderingar:
- Har du installerat något nytt på datorn på sistone?
- Vad har du för ISP/uppkopplingshastighet?
- Har du sökt igenom datorn efter sk. SpyWare som kan bråka?
5 svar · 261 visningar · startad av Persian
Hej,
Jag har fått ett underligt problem i mina browser när jag surfar. Använder båda IE 6 och Mozilla Firefox. När jag surfar till en site med bilder då laddas inte alla bilder upp i browsern utan jag måste uppdatera sidan ett antal ggr för att bilderna ska laddas.
Samma problem dyker det upp i Mozilla Firefox så att bilderna inte laddas upp och jag får felmeddelandet "contains no data" . Här måste jag oxå uppdatera browsern ett antal ggr tills allt ser ok ut.
Har ökat cachen för bägge IE o Firefox utan resultat. Vet nån vad detta kan bero på? Uppskattar er hjälp.
Kan du ge några exempel på sidor där detta händer?
Några funderingar:
- Har du installerat något nytt på datorn på sistone?
- Vad har du för ISP/uppkopplingshastighet?
- Har du sökt igenom datorn efter sk. SpyWare som kan bråka?
Jag har inte installerat nåt nytt. Använder Comhem 8000 (8Mb) och har inga spyware, virus eller liknande (kör Panda , Zonealarm Pro och kört Adaware flera ggr för att ta bort eventuella spywares).
Ok.. är det samma sida som ger dig problem eller är det alla möjliga?
Det låter nämligen som om du hamnat på en seg server som har svårt att presentera innehållet på sidan..
Det låter inte som det är fel på IE 6 eller Firefox, utan något annat program som är igång samtigit. Vad händer om du stänger av Zone Alarm och surfar?