Hejsan!
Jag ringer med Digisip:s IP-telefoni och med dess enkla mjukvara.
Det funkar kanon och blir bra ljudkvalité. Dock skulle jag vilja kunna spela in telefonsamtal.
På min ljudinställning kan jag sätta Microphone (under Playback) till grön och Wave Out Mix (under Record) till röd. Då fungerar det att spela in och detta med superkvalité. Men problemet är att det då blir rundgång i och med att mitt IP-telefoni-program använder sig av det val som är grönt under Record.
Har ni någon idé om hur jag ska kunna spela in den jag pratar med och det jag säger i mikrofonen? Finns det inget program som kan fixa det?
Det du behöver är helt enkelt två lujdingångar. Det går inte att komma runt, som det är nu måste telefonprogrammet och inspelningsprogrammet använda samma ljudingång.
Antingen kan du skaffa ett till ljudkort, eller så kan du skaffa ett USB-headset, som jag såg ett test på i PC Hemma för ett tag sen. Fråga efter det i din datorbutik.
Sen ska du sätta följande:
Telefon in: Headset mic
Telefon ut: Ljudkort ut
Inspelning in: Ljudkort in
Så ska det funka!
Hejsan!
Nu har jag tyvärr varit så klantig och har redan ett headset till med vanlig "3,5mm-anslutning". Och det går inte att byta.
Jag skulle ju i så fall kunna satsa på ett nytt ljudkort. Har det någon större betydelse vilket det är, eller kan jag köpa http://www.netonnet.se/item.asp?iid=54356 för 149:-?
Hur gör jag med inställningarna med två ljudkort? Kan det verkligen gå att spela in med ljudkort nr 2 vad som spelas in på ljudkort nr 1?
Ursäkta att jag är frågvis. Jag fick inget svar, så jag lägger in ett inlägg till i debatten.
Jag tänkte på det här med två ljudkort:
På volyminställningarna på ljudkort finns det ett alternativ, något i stil med "Wave Out Mix". Den spelar in allt som händer.
Vad händer om man har två ljudkort? Spelar den in allt på båda ljudkorten, eller bara på det ena?
Du måste skapa följande upplägg:
Ljudkort 1 in
V
Telefonprogrammet
V
Ljudkort 2 ut
Ljudkort 2 in
V
Inspelningsprogram, t ex goldwave.
Du kopplar alltså in mikrofonen i ljudkort 1, och ställer telefonprogrammet därefter. Telefonprogrammet ska sedan ställas in så att ljudet skickas till ljudkort 2. Jag vet inte om det går med ditt program, och hur man gör isf.
Vidare så måste du konfigurera mixern så att allt ljud från ljudkort 2 spelas in. Sen väljer du att spela in från ljudkort 2 i Goldwave.
Varje ljudkort spelar bara in det som kommer från sin egen mik/line in(Ljudkort 1 i exemplet), alt. det som kommer ut(Ljudkort 2 i exemplet). Men detta är inget problem eftersom det som sänds till ljudkort 2 är en mixad signal, eftersom telefonprogrammet vill att du ska höra dig själv också.
Så detta funkar utan externa kablar (Utom mik/hörlur förstås).
Men se upp med windows mixer, den verkar bara kunna kontrollera volymen för ett kort i taget(Eller, har du två högtalare i systemfältet?), vilket kan bli förvirrande...
Hoppas detta hjälper :)
Hejsan!
Telefonprogrammet ska sedan ställas in så att ljudet skickas till ljudkort 2. Jag vet inte om det går med ditt program, och hur man gör isf.
I det program jag använder finns följande inställningar på ljudet:
¤ Speakers
¤ Microphone
¤ Speaker mixer
¤ Microphone mixer
Nu har jag inte köpt något extra ljudkort och vågar inte göra det om det nu finns risk att det inte funkar.
Kan det vara så att man ställer in Spekers Mixer och Microphone Mixer till LJUDKORT 2 så skickas dit?
Schemat igen, denna gång uppdaterat:
"Microphone" samt "Microphone mixer" Ljudkort 1 in
Telefonprogrammet
"Speakers" samt "Speakers mixer" Ljudkort 2 ut
V
V
V
Record - Ljudkort 2 In
Inspelningsprogram, t ex goldwave.
Sen kopplar du micken till Ljudkort 1 in och högtalare/lurar till Ljukort 2 ut.
Vad är det som är så viktigt att spela in då?
Hej igen!
Jag upptäckte idag att det går att ringa utan problem även om man inte har mikrofonen mutad.
Skulle jag då kunna göra så här:
LJUDKORT 1:
In: Mikrofon
Ut: Hörlurar (hör både det som hörs i telefonen och min egen röst)
LJUDKORT 2:
Ställa in så att den spelar in allt som händer på LJUDKORT 1, i t.ex. Goldwave.
Går detta? :) Du skrev tidigare att "Varje ljudkort spelar bara in det som kommer från sin egen mik/line in", men går det att spela in om ljudet i det andra ljudkortet hörs?
Vad är det som är så viktigt att spela in då?
Gör en hel del intervjuer och istället för att sitta och skriva ner allt vad som personen sägs är det lättare att spela in det så kan man lyssna på det om och om igen.
Du skulle ju kunna hålla en mikrofon uppe vid hörluren/högtalaren, men det skulle ju bli enormt dålig kvalitet. Det går alltså inte routa något som hörs i ljudkort 1 till ljudkort 2 (Utan kabel eller dylikt)
Med det upplägg som jag visade så sköts inspelningen från ljudkort 2 internt genom kortet vilket ger bra kvalitet. Och eftersom signalen som skickas till ljudkort 2 innehåller både din och ditt intervjuoffers röst så spelas båda in.
Hej igen!
Tack för att du hjälper mig med detta problem!
Jag funderar på om man kanske ska hosta upp med några hundralappar och köpa ett USB-headset. De andra alternativen verkar alltför kompllicerade. Är du säker på att man med "Wave Out Mix" även får med ljudet från USB-mikrofonen?