webForumDet fria alternativet

Rammstein 18 november

Musik

12 svar · 645 visningar · startad av Mika3l

Medlem sedan nov. 20018 492 inlägg
Frågan#1

Om det är någon som har missat set listen till Rammsteins konsert den 18 november så har ni den här. :)

REISE REISE
LINKS 2 3 4
KEINE LUST
FEUER FREI!
REIN RAUS
DALAI LAMA
MORGENSTERN
MEIN TEIL
STEIN UM STEIN
MOSKAU
DU RIECHST SO GUT
DU HAST
SEHNSUCHT
AMERIKA

OHNE DICH
LOS
AMOUR

RAMMSTEIN
SONNE
ICH WILL

STRIPPED

Tycker det ser väldigt bra ut! :D
Dock skulle jag gärna se att dom spelade Seeman istället för Stripped. Dessutom saknar jag framförallt Asche zu Asche också! Men men, man kan ju inte få allt. :)

Medlem sedan maj 200010 687 inlägg
#2

Saknar Spiel Mit Mir och Heirate Mich på den listan. :)

Medlem sedan okt. 2002142 inlägg
#3

Har just kollat på Rammstein live i Berlin.
Vad säger man..? GRATTIS, ni som har biljetter till Globen!
Själv har jag valt att stanna hemma i Karlstad till förmån för Whitesnake i LLA. Vet inte riktigt hur jag resonerade där... :q
Rammstein kommer förhoppningsvis igen, Whitesnake är mer tveksamt.
However, jag ser fram emot ett "fylligt reportage" från någon av er som ska iväg till Globen 18/11.

Medlem sedan nov. 20018 492 inlägg
#4

Aaaaah, Live aus Berlin, vet inte hur många gånger jag har sett den egentligen! Glor på den nu igen iaf! :e

Repotage kommer troligtvis upp. Du kan även få stöta i mig för en liten summa pengar, jag bjussar på frakten till Karlstad och tillbaka (är ju bara 2 mil så). :p ;)

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#5

Avresa från Falun i minibuss om ca 24h, känns bra.. ;)

Ni som missat videoklipp från denna turné hittar lite smått o gott här:
http://www.rammstein.nl/matrix/multimedia/video/2004-11_04-rotterdam_avi/

Som ni ser kommer vi med biljetter att bli riktigt nöjda, igen! :e

R) HÄR finns min enkla recension på förra Sverigespelningen..

Medlem sedan apr. 2003112 inlägg
#6

Bire skrev:

Avresa från Falun i minibuss om ca 24h, känns bra.. ;)

Ni som missat videoklipp från denna turné hittar lite smått o gott här:
http://www.rammstein.nl/matrix/multimedia/video/2004-11_04-rotterdam_avi/

Jag hoppas jag slipper se konserten via den kameran...

Öronpropparna är nerpackade, vinterdäcken är på, biljetterna ligger i innerfickan... 6,5 timmar kvar :birp

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#7

Nyligen hemkommen efter en resa genom snökaos..

Recension av showen:
Helt underbart!

Klart.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#8

Recension av showen:
Kort. Brusig. Extremt svårt att höra vad de spelade.

Klart.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#9

Rikard skrev:

Recension av showen:
Kort. Brusig. Extremt svårt att höra vad de spelade.

Klart.

Ja, men du var ju där iaf, nästan...

Medlem sedan apr. 2003112 inlägg
#10

Mycket bra konsert! Hade perfekta platser med bra ljud (öronpropparna kom väl till pass!) och såg alla galenskaper perfekt. Svedde nästan ögonbrynen i eldeffekterna.. ;)

Aftonbladet gav fyra plus i sin recension. De klagade på trumspelet och sången men jag är inte benägen att hålla med. Det jag kan anmärka på är att de har väldigt lite publikkontakt och interagerande med publiken. Å andra sidan är showen hårt regisserat så det är nästan som att se en teaterföreställning.

Åsså fick man se en Segway live för första gången. Bara en sån sak!

(Förbandet Exilia var fruktansvärt. Inga melodier. Ingen sångröst. Ingen show. Starkt P.O.D-komplex. Hur de fått skivkontrakt är obegripligt)

Medlem sedan nov. 20011 551 inlägg
#11

precis vaknat :) *gäsp*

vilken show... jag tyckte det var helt suvveränt. tycker dock att ishalls spelnigen förra gången var vassare men det är nog bara på grund av att globen är lite stor och röd inuti... det var lite mörkare och mer intimt i solna, men jag klagar inte, jag lovar.

höll på att garva på mig när de plockade fram gimpen och kokte honom i en gryta i mein tel :) helt underbar humor.

svenskan ger 5 av 6 och jag tycker deras rec är bra.

blev mycket glad över att få höra stripped live igen, jag älskar den låten... saknade en del gamla låtar men t ex sehnsucht är så j-a bra ttden får gå för flera av guldkornen.

vill oxå säga att jag inte tycker nya skivan håller helt utan det var när de körde låtar från tidigare skivor som det verkligen tog fart :)

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#12

Trumspel & sång ÄR en svag länk hos Rammstein, det är inget att hymla om, men vem bryr sig?? Jag begriper ju ändå inte vad han sjunger om på tyska till 100% & trummorna är ju ändå bara statister i ljudbilden.. Gitarrerna är det som gäller & där missas det banne mig inte mycket, även om det var bra nog mycket tightare förra gången i Solnahallen!

Vad gäller alla nya låtar så märks det bra att inte många lyssnat på mer än ex "America" som spelas på tv & radio.. Men återigen: Vem bryr sig? Jag njöt av allt..

Full pott, 5/5 i poäng från mig!

Skickade just följande E-post till expressen:

Missade ni att Rammstein, ett av världens största & mest karismatiska band fyllde Globen i går & gjorde stor succe? Eller var hela eran trötta nöjes-styrka på gratismiddag med The Hives på MTV-galan?

Medlem sedan nov. 20018 492 inlägg
#13

Jävlar va underbart det var! :D
Det bästa var att jag stog längst fram också! :h
Alla låtar var riktigt riktigt bra förutom en, Los, som jag inte tyckte höll måttet. Gillar den på skivan men den gjorde sig inte bra live, hade hellre hört nån gammal låt som t.ex Asche zu Asche istället.
Men men, kanon iaf! :)

Fanns bara 3 saker som jag störde mig på:
1. Dumj****n som helt plötsligt knödde sig in till vänster om mig för att få se Richard och ragga på honom. När han i början av Ich will sa "Jag vill knulla dig" så ställde hon sig och såg oskyldigt kåt ut och ja.... Hon var lite smått förstörd helt enkelt. Fick x antal armbågar rätt i bröstkorgen också när jag sträckte upp vänsterarmen i luften, hon var ju tvungen att ha kvar sin plats för varje pris för att enbart se Richard och jag som hade stått där bra länge innan henne spelade ingen roll. Blä, låt som som gillar musiken stå längst fram! Det bästa exemplet på att hon sket i musiken var när det var Ohne dich och folk började gunga fram och tillbaka så stod hon och börja knö mer och mer för att få plats, fick 2-3 armbågar den låten. :OO
2. Kändes som att den "kanten" där jag stog (lite till höger) glömdes bort ibland när dom t.ex kastade ut trumpinnar och annat. Man kan ju inte förvänta sig att få en massa saker så men det är ändå det som ger en liten extra kontakt mellan publiken och bandet.
3. Alla nya fans som, precis som Bire sa, knappt har hört något annat än America. Blev ju lite fel ibland när publiken skulle skrika. Som i Mein Teil t.ex när nästan alla skrek "Es ist mein teil" men bara ett fåtal skrek "Nein" efteråt (så var det iaf runt om där jag stog).

Men men, en jäkligt bra konsert iaf! 5/5 lätt! :)

Väldigt bra mail till Expressen också Bire! Tyckte det var illa nog med den lilla recentionen i AB. Att Expressen inte skrev något är riktigt dåligt! Även om dom inte gillar musiken så får dom iaf skriva något om ett band som fyller Globen, oavsett genre! :l

250 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)