webForumDet fria alternativet

någon som kan hjälpa mej????

9 svar · 319 visningar · startad av Anna1976

Anna1976Medlem sedan nov. 200472 inlägg
#1

jag har nu installerat PHP designer men har ingen aning hur jag ska börja finns det någon som skulle vilja vara snällo tala om för mej hur jag ska börja snälla

MVH nybörjaren

Web-TorMedlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#2

Vad är det du vill börja med?

Anna1976Medlem sedan nov. 200472 inlägg
#3

ja du eftersom jag bara provat att göra en hemsida,så kan jag ju inte så hemskt mycket
men jag skulle vilja veta hur jag ska börja på PHP designer 2005
sen har jag försökt att hitta en manual som är på svenska men det hittar jag inte heller en manual som talar om steg för steg jag hoppas verkligen att du kan hjälp mej,denna sida ska vara till en typ black hawk down squad som är deras hemsida om du förstår hurjag menar sen i denna hesida ska det vara en vwar /Anna

PeeerMedlem sedan mars 20025 907 inlägg
#4

Om du inte jobbat med hemsidor förut så kanske du ska börja med att lära dig (x)html/css innan du ger dig på php. Bara ett råd!

Anna1976Medlem sedan nov. 200472 inlägg
#5

men dom säger ju att PHP inte är så svårt men om jag ska klara det så behöver jag få tag på en svensk manual

PeeerMedlem sedan mars 20025 907 inlägg
#6

Nej php är inte svårt, men det php gör är att generera (x)html-kod som sedan skickas till klienten. Ta det här forumet som exempel. Det är php som ligger bakom och snurrar, men det är vanlig html som skickas till dig som besökare (högerklicka och välj "visa källa") så ser du htmlkoden. Därför känns det som en bra grund att börja med html före du går på php.

PHP-skola på svenska: http://www.phpportalen.net/school.php
"Målgruppen för denna skola är de HTML-knackare som känner att de är redo att ta nästa steg."

TympanonMedlem sedan nov. 2004302 inlägg
#7

Peeer har rätt, lite html behöver man kunna, men sannerligen inte mycket.

Jag kan ingen xhtml/css eller nåt, bara de absoluta grunderna i html. (har alltid användt dreamweaver)

Kö en php bok på svenska o läs t.ex http://www.webforum.nu/showthread.php?s=&threadid=113196&forumid=23

Anna1976Medlem sedan nov. 200472 inlägg
#8

okej då ska jag köpa en bok på svenska senare,jag sitter just nu o lär mej html;-)
så det får vänta lite hehe
tack för att ni svarat mej

SkarreMedlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#9

Tympanon skrev:

Peeer har rätt, lite html behöver man kunna, men sannerligen inte mycket.

WTF!!! Det väl självklart att man ska börja i rätt ände? Kan man inte koda någorlunda ordentlig XHTML blir ju allt bajs, oavsett om det är statiska sidor eller php-genererade sådana.

SnakesMedlem sedan okt. 2004392 inlägg
#10

En otroligt bra hemsida där man kan lära sig massor med grejer inom webbdesign
Javascript.nu

128 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.3ab8d573
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
125 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)