När jag anslutera till visa webbplatser oavsett program får jag inget svar. Anslutningen upprättas, förfrågan skickas men svaret uteblir. Just nu gäller det bl.a. update.mozilla.org och microsoft.com. Igår var det bl.a. wikipedia.org. När jag ansluter från en annan dator går det utmärkt. Omstart tar bort problemet.
Vad kan detta bero på? Inga spywarez är installerade.
Det enklaste borde väl vara att prova (om möjligt) att köra utan router ett tag. Om felet inte uppstår så kan du ju koppla in routern igen, uppstår felet då så.. tja, då borde det ju vara den som strular :)
Men samtidigt, det känns konstigt att problemen skulle lösas vid ex. en omstart då. Du kan ju prova att köra en sniffer på burken och övervaka http-trafiken. När det slutar fungera så kolla och se om du ser något konstigt i trafiken (fråga mig inte vad, men något kanske!?).
Problemet verkar upphöra när routern inte används.
Att köra en sniffer verkar vara en väldigt tidsödande process. Istället har jag pratat med supportavdelningarna på D-Link och Telia. Båda skyller på varandra. D-Link säger att de har specialanpassat sin 604-router för Telia, eftersom många har problem och det är den vanligaste routern. Varför det ska behövas kan man fråga sig. Jag får införskaffa mig en sådan nu i alla fall. Något måste jag ha medan routern är inne på reparation igen.
Det är inte alltid så lätt att veta vad som krånglar. Just nu verkar det vara kommunikationen mellan routern och Telia (eller modemet?).
Problemet jag beskrev innan inträffade med firmware 2.74. Med den senaste versionen 2.75b3 har felet ändrat form. Nu går det inte att ansluta till någon webbplats över huvud taget. Omstart löser fortfarande problemet tillfälligt.
256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e