Gick en helt vanlig promenad på södermalm i krokarna runt medborgarplatsen så jag blir stoppad utav en man som frågar om jag vill köpa....
... Han frågade mig om jag vill köpa 10 Liter fluorvätesyra för 1000kr, han hade dunken klar i bagaeluckan på bilen.
Jag menar? fluorvätesyra? Vad i hela fridens namn ska man använda det till? och varför skulle man köpa det på gatan o inte i någon butik eller nått. :e
Därför ska du inte hänga där ;) Jag vart stoppad av en man som gav mig ett snöre, han sa.. använd det till va du vill, bara det går till något bra... :P och det hände också vid medborgarplatsen.
I kroppen angriper den kalcium och magnesium och kan därmed helt slå ut vissa organ som hjärta, lever, njurar, eller nerver. Eftersom den dock inte är särskilt stark som syra, så är det inte säkert att man känner om man får den på kroppen förrän den trängt in till, och attackerar, skelettet.
Är det något som används för att mörda folk? Låter väldigt effektivt förutom ordet "kan".
Jag som trodde det var gott :P
De rör sig otroligt många flummare på Söder. Man ser de mest kufiska människor. Jag har en polare som är lite rädd för att vistas på Söder, trots att han är 190cm lång och över 30.
De rör sig otroligt många flummare på Söder. Man ser de mest kufiska människor. Jag har en polare som är lite rädd för att vistas på Söder, trots att han är 190cm lång och över 30.
Jag förnekar inte att det bor kufar där. Men det där säger nog mer om din kompis än om Söder.
Jag förnekar inte att det bor kufar där. Men det där säger nog mer om din kompis än om Söder.
Måste nog hålla med. Min ena moster vägrar låta sina barn sätta foten på söder ensamma, de är visserligen inte över 1.90 eller över 30 år, men iaf!
De flesta rädslor och/eller fördomar bygger på okunskap och att låta okunskapen eller rädslan styra en verkar inte speciellt klokt i det långa loppet. :stud
Det finns plantor överallt. För något år sen var det två killar i en vit skåpbil som stoppade mig när jag helt fridfullt promenerade neråt centrum till från högskolan - de undrade om jag ville köpa högtalare tokbilligt? De hade fått "för många" när de hämtade hos leverantören och chefen skulle ju bli så arg när de dök upp med alldeles för många, så ville jag ha ett par för en tusenlapp?
Jag kunde ju inte låta bli att klippa in bollen i det vidöppna målet utan pekade på kåken som ligger mittemot Jordbruksverket (som de stod utanför) och undrade om de visste vilket hus det var? Naturligtvis visste de inte det, men de fick väldans bråttom hem till chefen när jag berättade att det var kontor, ledningscentral, häkte och allt möjligt för Jönköpingspolisen... §e
254 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2