LeonLMedlem sedan dec. 20025 871 inlägg Jag behöver en skönlitterär bok med anknytning till andra världskriget. Att bokens berättelse utspelar sig just under andra världskriget är inte ett måste. Det viktiga är att den här en anknytning till kriget.
Är det möjligtvis någon som har en rekommendation när det gäller ovanstående? :)
LaspMedlem sedan juli 200012 980 inlägg Det finns väl många! Vilken sida vill du ha?
Snäcksamlarna kanske var första?
marielMedlem sedan okt. 2004430 inlägg anna (eller anne?) franks dagbok kanske?
jag är inte säker, men jag tror att "kallocain" av karin boye har någon anknytning till ww2. eller så sade min lärare.
MattiMedlem sedan dec. 19996 592 inlägg Okänd Soldat, Väinö Linna.
dectgapMedlem sedan sep. 20021 655 inlägg
mariel skrev:
jag är inte säker, men jag tror att "kallocain" av karin boye har någon anknytning till ww2. eller så sade min lärare.
Oh! En av de lätträknade skönlitterära böcker jag har läst! :)
Dock handlar den inte om andra världskriget, även om kriget har influerat boken.
aasahMedlem sedan mars 20034 471 inlägg Krigets vindar av Herman Wouk, tex.
Anne Franks dagbok och Schindlers list är mycket bra böcker, men de är inte skönlitteratur. De beskriver historiska fakta.
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg SHMedlem sedan juni 2000319 inlägg Mila 18, del 1 & 2 av Leon Uris (länken är till del 1)
Två bra böcker (egentligen en bok som är uppdelad i två delar) som utspelar sig i Andra Världskrigets Warszawa.
Törs nog också rekommendera Pianisten av Wladyslaw Szpilman trots att jag endast sett den på film (The Pianist, en av de bästa filmer jag sett).
fiddlerMedlem sedan juli 20023 617 inlägg "Livsgnistan" av Erich Maria Remarque (han med "På västfronten intet nytt").
dhoMedlem sedan aug. 20022 027 inlägg Alistair MacLeans böcker om andra världskriget. Cornelius Ryans böcker är även de bra.
Cryptonomicon av Neal Stephenson :)
reka1Medlem sedan sep. 2001650 inlägg Avgörandets ögonblick är klart läsvärd. :-)