igår när jag var på väg hem blev jag överfallen och misshandlad. Han knapptse någonting. Ett par minuter senare vaknade jag upp med sår och blåmärken över hela kroppen och en tand avslagen :( Jag minns knappt vad som hände och en kompis som skyndade till platsen såg bara killarna som gjorde det bakifrån och kan därför inte ge något direkt signalement. Allt jag vet nu är att jag har kraftigt ont i kroppen, är svullen i ansiktet och saknar halva min favorittand ;) Dessutom saknar jag 500:- som jag tappat/blivit bestulen på. Misshandel och pengaförlust är jobbigt nog men vad som gör mig ännu mer förbannad är det bemötande jag fick av polisen. Dom ifråga satte allt jag senare berättade, anklagade mig för att han tagit droger (vilket direkt motbevisade med ett urinprov på sjukhuset) och bemötte mig på ett allmänt otrevligt sätt. Dessutom började dom härja på mig när jag berättade för ambulanspersonalen att jag går på mediciner som jag måste ta varje kväll.
Mina frågor är nu: Finns det någon som vet om polisen medvetet bemöter brottsoffer på detta sätt?
Är det en metod att få ut saklig information om brottet eller är det helt enkelt så att lagens långa arm inte kan hantera sådana situationer på rätt sätt?
EDMedlem sedan maj 2001217 inlägg Om hur polisen sköter sånt där har jag ingen aning om, men det är ju hemskt att du har blivit överfallen :(
Lär ju vara sjukt antiroligt.
erreMedlem sedan maj 20001 215 inlägg Man får ju hopppas att dina poliser inte representerar snittet. :l
Beklagar det inträffade. :(
HjärtatMedlem sedan aug. 2003316 inlägg storebror_1984 ---> Mycket tradigt det som hänt.
Snutarna är många gånger inte så smarta, tänt men ingen hemma typ!
LaspMedlem sedan juli 200012 980 inlägg Om du har uppträtt korrekt, vilket jag tror, bör du kanske kontakta GP och berätta din hoistoria.
Det får inte bli så att brottsoffer är de som förlorar mest på en sådan här grej
Stå på dig. Du har ju inte gjort fel. Att tiga är lite att samtycka.
Tackar så hjärtligt för medlidandet. Dock är det ingen större fara med mig. En halv tand, hjärnskakning, brutet revben och sår blev resultatet av detta oprovocerade våld. Det är väl illa nog men det hade kunnat gå mycket värre. Skall invänta polisrapporten om det hela. Tvivlar dock på att dom hittar någon gärningsman :(
Det positiva i det hela är det bemötande jag fick på sjukhuset. jag säger bara: HÖGRE LÖN ÅT SJUKSKÖTERSKOR!!! :bire
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg Rötägg finns det överallt och inom alla yrkeskategorier, så att dra alla över en kam ska man passa sig för, men det är tyvärr dom som märks och "sätter normen"... :l
Om det var på kvällen igår så brukar polisen ha fullt upp på helgkvällarna och speciellt lönehelger - är man pressad brukar det inte vara den bästa sidan man visar upp direkt. ;)
cazeMedlem sedan sep. 20016 059 inlägg Beklagar verkligen det som hänt! Poliserna verkar ju inte vara några höjdare, de är väl trötta på jobbet, när dylika fall ständigt dyker upp men men... :(
Krya på dig och så! :)
kaxigtMedlem sedan okt. 2004636 inlägg Ring och kolla om anmälans finns kvar *tips* Gör den inte det så gör en JO-anmälan. Så här ska det inte gåt ill, du är ett offer, ingen förövare! x(
PeddaMedlem sedan juni 20006 032 inlägg Vid de gånger jag har varit i kontakt med polisen har jag fått väldigt olika reaktioner från dom, men de flesta har varit riktigt bra.
Tycker att det är otäckt med det oprovocerade våld som jag tycker har ökat de sista åren.
Stå på dig och låt ingen försöka skylla på dig. Du är ju offret .
Krya på dig.
obelixMedlem sedan sep. 20028 900 inlägg Du kan inte ha uppträtt på ett påverkat sätt som fick dom att tro att du var påverkad?
har en bekant som alltid blir stoppad om Polisen ser henne gå till bilen, hon har lite svårt att gå, så det kan se ut som om hon är på lyset ibland.