webForumDet fria alternativet

Operatören Tre:s nya priser.

Bredband & telefoni

29 svar · 1 220 visningar · startad av patrikwebb · sida 2 av 2

Frågan, av patrikwebb

Jag skulle vilja skapa en diskussion ang. operatören Tre:s nya priser. Det gäller främst kontantkortet. Tre:s nya kontantkort fungerar så att man kan fylla på med gratisminuter 120, 300 och 600 minuter i valörerna 199, 299 och 399 kr. Men när man fyller på med minuter kan man Endast använda de för att ringa. Om man sedan vill smsa eller surfa måste man köpa ett till värdebevis som finns i va

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#21

@nders skrev:

Intressant artikel hos mobil.se, som förhoppningsvis får det att klarna en aning. Jag förstår lite bättre i alla fall! :-)

Mvh

Ok, man kan ringa nödsamtal i alla fall (tror jag).

Medlem sedan juli 20021 523 inlägg
#22

Hoppas dom märker snart att nästan ingen fattar och att många tycker att deras nya "kontantkort" suger...
Dags att tänka om?

Medlem sedan apr. 200325 inlägg
#23

Bra artikel Mobil har skrivit :)

De kommer nog förlora många kunder bland de yngre med kontantkort.
Hur f*n ska man ha råd med att fylla på ca 199+50 kr i månaden om man nästan inte har någon inkomst förutom en månadspeng från föräldrarna? Gäller att generösa föräldrar isåfall.

Och varför finns det inget alternativ för de som vill surfa/eposta/sms mycket och ringa lite.
Man kan ringa mycket, man kan smsa mycket, men inget alternativ för att surfa mycket.

Varför ska man överhuvudtaget köpa ett kontantkort... eller som vi nu får kalla det "kontant-alternativ" som man inte kan ringa upp på en månad?
Gäller verkligen att planera samtalen väl om man ska ha råd om man är yngre.
Tex. Att man inte ringer på 1 vecka efter de 30 dagarna är slut, för man kanske vet att man inte behöver ringa då eller något, whatever..

Snurrigt värre är det iallafall.

När jag ringde kundtjänst så var det bara mer frågor i huvudet när jag lade på luren, visste inte vad jag skulle fråga tjejen i andra änden tillslut så jag sa hejdå med ännu fler frågor, och hon kunde inte svara knappt heller, så hon hade nog lika mycket frågor i huvudet hon med.

Medlem sedan apr. 2002830 inlägg
#24

patrikwebb skrev:

Jag tycker inte man ska behöva fråga i butiken tex. "Gäller pengarna bara i 30 dagar?"
Då inget annat kontantkort fungerar så.

Nä, inte hemma i Sverige. Här i USA har jag AT&T (som för övrigt är bra mycket sämre än de operatörerna jag har haft i Sverige) och de kör i princip samma sak. Jag måste betala minst $49 i månaden och de pengarna kan jag ringa upp, men om jag inte ringer för $49 så försvinner de pengarna!

Att jag köpte kontaktkortet för att lätt kunna ringa hem till Sverige och att AT&T två månader senare stänger av möjligheten att ringa internationellt gjorde mig inte så mycket gladare.

Summa sumarum: Jag längtar hem till mitt Vodafone kort som faktiskt funkar precis som ett kontaktkort borde/skall göra :)

// Nippe

Medlem sedan mars 20025 907 inlägg
#25

UlfT skrev:

Så som jag förstår denna tråd: http://www.webforum.nu/showthread.php?s=&threadid=111149&forumid=106
finns det faktiskt en variant som fungerar som vanliga kontantkort, alltså utan krav på att man måste fylla på varje månad.[...]

Om du syftar på mina inlägg så får du tyvärr tänka om. Jag skrev som jag trodde det var (borde ha varit om det hade varit någorlunda normalt), men så var allså inte fallet. Kolla in artikeln som har länkats in ett par gånger i tråden här, den förklarar hur snurrigt det är.

Usch! :x

Medlem sedan juli 2001628 inlägg
#26

Föga förvånande att Tre kommer med sånt här.
Det är den sämsta operatören jag haft bekymret att vara kund hos. De vet ingenting om kvalitet och tillförlitlighet. Och deras kundhantering är under all kritik - det är min erfarenhet.

Medlem sedan apr. 200325 inlägg
#27

Varit runt och tittat runt lite nu. :-)

"Så då har inte Tre något kontantkort längre?
Jo... eller nej, vi har ett kontant alternativ.

Slutsatsen måste i vilket fall vara att Tres "kontanta alternativ" har mycket förvirrande villkor. Den enkelhet som vanliga kontantkort erbjuder får man leta efter."

Ehh, om de säger nej där, varför står det kontantkort i deras annonser då? Hmm..

Sen såg jag en annons från Aircall, där framgick det ingen information om Tres 30 dagarsgräns, och de olika alternativen.
Det enda som fanns om 30 dagar var att det var 0 kr/min 30 dagar efter påfyllning.
Kanske inte är Tre som tagit fram priserna till deras annons, men om det är det så är det ännu mer dåligt av Tre.
I annonsen framgick det bara 1 alternativ och det var med allt på, ringa, smsa och datatrafik.

Medlem sedan apr. 200325 inlägg
#28

Detta var lite skoj
http://premium.mobil.se/nyheter/visa.asp?id=8703&sid=1

"Tres nya tjänst sägs kunna ge svar på vad våra drömmar egentligen handlar om. Bland annat vad det betyder att man drömmer om Tre.

Enligt Drömboken stod "Tre" bland annat för "motsättningar och svåra lösningar". Tjänsten svarade också att "drömmen står för en riskabel affär"."

Medlem sedan apr. 200325 inlägg
#29

Tråden är gammal, men ämnet är alltid aktuellt.
Tre är på programmet Plus för 2:a gången just nu.
Så jävla kul att lyssna :D

"Och idag så är det bättre, det har varit problem"
hahahahahah, jojo, min mamma födde jesus under 52:e världskriget år 2721

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#30

Webbplatsen som nämnedes i programmet är alltså http://trekund.com.

400 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
260 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
136 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
260 ms — ändringar (db)