Nu har jag gått runt med en riktigt riktigt irriterande blåsa på hälen. Fick den efter att ha sprungit till bussen två dagar i rad genom hela Malmö.
Detta var förra helgen, och den har inte blivit mindre.
Alla säger olika vad man ska göra, visa säger att man ska hugga den med en nål och trycka ut allt vatten (? eller vad det är för gojjs i.) Andra säger att man bara ska låta den vara.
Jag brukar inte whina om att jag har ont, har skitigt i att göra något åt en spricka i svansskotan och gick runt med bruten hand i fyra dagar och sår och annan smärta är ganska chill för mig, men just denna blåsan värker som fan hela tiden, riktigt dunkar i den även om jag bara sitter stilla, och när jag går tror folk jag brutit foten och nu vill jag bara att den försvinner.
Men iallafall, från början växte bara blåsan och jag tänkte, jaha, en blåsa, nice det har jag nog aldrig haft innan, men nu när den inte försvinner och det är fruktansvärt rött runt hela blåsan och själva blåsan lyser vitt som om den hade ett eget kärnkraftsverk tycker jag den är lite i vägen.
Vad ska jag göra? Ska jag förstöra blåsan och trycka ut allt vatten? Ska jag låta den vara? Ska jag sluta whina? Ska jag spela innebandy idag?
Det kliar något fruktansvärt om den också förresten.
Det finns ett plåster som man kan sätta på som gör attt huden återbildas. Jag kommer bara inte ihåg vad det heter, men det var väldigt passande när jag hade bränt mig på en lödkolv (*OUCH*)
Jag köpte nån tejp hos apoteket som inte fungerade alls.
Jag stod och funderade på att köpa det plåstret som du snackade om, men en kompis sa att man var tvungen att förstöra blåsan för att det skulle fungera så jag tänkte att jag skulle avvakta.
Det jobbiga är att om jag spelar innebandy ikväll så kommer min blåsa förstoras grymt mycket, i think, för mina innebandyskor är låg skurna därbak, så att de ligger perfekt och trycker på blåsan så fort jag rör mig.
Men det var nån tejp som luktade som knallpulver, och folk i lumpen använde tydligen den när de fick blåsor, den var hudfärgad. Hade ett rött plasthölje.
Men skulle det vara så farligt om jag bestämmer mig för att lira innebandy idag?
Det är inte speciellt farligt men jag trodde du ville bli av med den. Det ser ut att vara en blåsa i det undre skiktet och den kan ta lite tid att bli av med
Jo jag vill bli av med den, men jag vill även lira bandy, så jag kanske får sätta mig ner och tänka på vad som väger mest.
Vill du lira bandy snart eller mycket? Om du lirar ikväll kommer du med stor sannolikhet slita såpass på blåsan så att du inte kan spela på ett tag sen. Om du vilar blåsan ikväll och ett par dar framåt så går det över fortare.
Men det var nån tejp som luktade som knallpulver, och folk i lumpen använde tydligen den när de fick blåsor, den var hudfärgad. Hade ett rött plasthölje.
Det är förmodligen Leukoplast eller möjligtvis Leukosilk du tänker på. De brukar dock användas i förebyggande syfte, om man alltså vet att ett ställe på huden kommer att utsättas för slitage.
Fast de två nämnda kommer i metallförpackning, så det är kanske något annat du har köpt.
Annars finns det Compeed-plåster som är avsedda för blåsor. Du köper ett paket sådana på apoteket (de säljs förmodligen även välsorterade livsmedelsbutiker - alltså inte på Lidl), sätter plåstret på blåsan (efter du har tagit av skyddspappret) och värmer den en liten stund.
Sedan är tanken att plåstret ska sitta där tills det trillar av, men det är sällan man orkar låta det göra det.
Men vem vill springa omkring med en ond blåsa på foten.
Stick blåsan med en steriliserad nål - ta en gaffel i värsta fall.
Badda fint med alsollösning och lägg ett fint plåster på blåsan, gärna med en kompress med alsollösning för att förhindra att sticket blir infekterat.
Tar man inte död på blåsan tar det en jävla tid att bli av med den. Tar man däremot död på blåsan ökar risken för infektioner under huden. Jag brukar ta död på blåsan, rivan av skinnet och tvätta det med desifiseringsmedel ett par gånger om dagen tills det läkt. Jag tar av kompressen så ofta som möjligt för att "såret" ska läka fortare.
Alltså: Jag gör motsatt mot vad expertisen säger. Funkar på mig. :e
Håller med. Compeed är asbra. Jag fick megablåsa efter bara några meter i nya pjucksen på studentdagen. Trodde hela dagen var förstörd! Pluppade in papper och allt möjligt för att dämpa i hälen men det hjälpte inte mycket.
Fick tillslut sånt där compeedplåster av en brud (för övrigt mycket snygg brud), som hjälpte extremt bra. blev som en dämpande pad :) Slapp halta iaf :)
269 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe