webForumDet fria alternativet

skarvkabel bilradio

Datorhårdvara

6 svar · 370 visningar · startad av greymane

Medlem sedan juli 2001711 inlägg
Frågan#1

jag söker en kabel för att kunna koppla in både bilradio och en extra ljudkälla till en bil. alltså någon form av Y-kabel. var kan jag hitta en sån?

Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#2

Gissningsvis kan du hitta något hos Clas Ohlsson. Men är du verkligen säker på att det är en y-kabel du vill ha? Om din bilstereo har rca-ingångar, går det bra att koppla in din extra ljudkälla där, och då är det inte någon y-kabel du behöver. Om inte, då är verkligen frågan vad du skulle kunna fixa med en y-kabel. Även den andra ljudkällan måste ju förstärkas någonstans. Hade du tänkt koppla in bilstereon och den andra ljudkällan till en extern förstärkare?

Medlem sedan juli 2001711 inlägg
#3

ska jag vara ärlig så är jag inte så säker på nåt :) jag tror inte att min stereo har extra ingångar (har den inte här så jag kan inte kolla). den extra ljudkällan är en laptop. jag har en extern förstärkare installerad så det borde funka.
jag tror att jag behöver en kabel som har en hona och en hane modell radiokontakt och en hane 3,5 mm audioplug. är jag helt ute o cyklar?

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#4

Är det strömförsörjning eller ljudingång du vill ha gemensam?

Medlem sedan juli 2001711 inlägg
#5

bara ljudingången. men som jag har förstått det så sitter ström och ljud i samma kontakt. stämmer det?

Medlem sedan jan. 20016 874 inlägg
#6

Ok, vi börjar från början ;)
Du har en bilstereo, den är kopplad till högtalerna/slutsteg, du vill ha en andra signalkälla?
Har du en "aux"(line in) ingång?
Har du kasettspelare?
Du skulle kunna koppla laptopen direkt till slutstegen och använda ljudkortet till att driva dina steg.
Det skulle kunna fungera med en vanlig Y-kabel, men du vill antagligen få problem med att den ena signalkällan stör den andra, det bästa vore någon form av försteg.
Har du en kasettspelare finns det adapre till att koppla in andra signalkällor.

Medlem sedan juli 2001711 inlägg
#7

Från början :)

Ja, jag vill ha en andra signalkälla
Nej jag har ingen aux ingång
Bilstereon har kassettspelare
Hur ska Y-kabeln se ut? var finns en sådan? jag hittar ingen..
jag kan ju prova med en sån först och se om det funkar.

tacksam för hjälp! :)

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)