webForumDet fria alternativet

Skrivbordet är roterat 45 grader till höger????

Windows

10 svar · 2 541 visningar · startad av richi_f

Medlem sedan apr. 2004206 inlägg
Frågan#1

Hej!

En jobbarkompis ringde till mig och hade följande problem. Hennes skrivbord har blivit roterat 45 grader till höger. Så nu har hon startikonen där klockan brukar vara.

Upprinnelesen var att hennes lilla dotter hade stått och bankat på tangentbordet och helt plötsligt var skrivbordet vänt.

På datorn är det XP-home. Integrerat Intelgrafikkort.

Windows startbild är inte roterad så det borde vara nåt med skrivbordet och inte grafikinställningarna. Eller?

Nån som vet hur man ändrar tillbaka??

Tänkte om det är om det är nåt skojprogram kanske? Hmm..

Medlem sedan mars 20025 907 inlägg
#2

Bara startmenyn som är flyttad eller är det hela skrivbordet? Om det bara är startmenyn så kan hon ta tag i den och dra ner den på sin vanliga plats igen.

Medlem sedan apr. 2004206 inlägg
#3

Nepp...

Nää tyvärr var det inte det...
Utan hela skrivbordet... Även ikoner...

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#4

Kanske har hon kommit åt någon bildinställning? Eller så kanske hon i alla fall kan ändra den där. Skrivbord -> Egenskaper -> Inställningar -> Avancerat -> Grafikkortstillverkaren (Geforce) -> NvRotate. Värt ett försök. :) Så kan man ta Restore Defaults.

Medlem sedan apr. 2004206 inlägg
#5

Jo... men tyvärr så har hon inte de inställningarna eftersom det inte är ett Nvidia grafikkort...

Men tack ändå!

Nån som vet om man kan rotera bilden nån annanstans ifrån?

Medlem sedan jan. 20016 874 inlägg
#6

Vad är det för grafikkort då? dom flesta nyare kort har rätt mycket inställningsmöjligheter, b.l.a rotera skrivbord.

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#7

Antar att hon prövat starta datorn? :OO

Medlem sedan sep. 20025 506 inlägg
#8

Har du kollat så skärmen står på rätt köl?

Medlem sedan maj 200357 inlägg
#9

Jag har haft samma problem
men om man högerklickar på skrivbordet -> egenskaper -> "grafikkort" eller nåt så fanns det inställningar för rotera skärmen.

jag tror att man kan komma åt dom från startmenyn också (längst till höger borde det finnas en genväg till grafikkortet (det inegrerade).

det var iofs ett tag sedan det hände men om man letat lite så borde man hitta det. jag har för mig att kortkommandot har något med ALT + CTRL + pil. inte säker dock

hoppas att det hjälpte

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#10

silfver skrev:

Antar att hon prövat starta datorn? :OO

Hur skulle hon annars se skrivbordet?

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#11

Kolla även direkt på monitorns inställningar.

263 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.265f3fdd
132 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)