webForumDet fria alternativet

hemsidan

Webbutveckling

8 svar · 450 visningar · startad av Lisa

Medlem sedan juli 20008 inlägg
Frågan#1

Kan någon hjälpa mig??
Jag underhåller http://www.podium.nu och fick precis höra att sidan ser förskräcklig ut i Netscape. Tydligen ligger mina länkpluppar och skräpar lite här och var på sidan, men när jag kollar i Netscape från min PC, hon som upptäckte det har Mac, ser allt ok ut. Hur ska jag kunna ordna till det om jag inte ens ser problemet?? Snälla kan någon gå in och kolla och komma med förslag på vad jag ska göra???

Medlem sedan juli 20008 inlägg
#2

Det var fel, det är om man sitter vid Mac och har IE som det ser förskräckligt ut...Hjäp! :(

Medlem sedan feb. 20001 143 inlägg
#3

Det fattas åtminstone 4 större bilder i "bokfacken", samt det är tomt här och var nere i texten:

"Välj bland titlarna i vår ; där finns både lyrik, barn&ungdom, . Vi ger också ut litteratur på
och har en avdelning för fakta, företrädesvis inom .

    Podium har också en avdelning för  som är öppen för yrkesverksamma författare. Som egenutgivare
    är man sin egen förläggare men mot en liten kostnad får man använda podiums distributions- och marknadsföringskanaler."

Sett i Ns 4,7. :h

Medlem sedan juni 20001 521 inlägg
#4

Det är ju inte konstigt att det ser mysko ut... Kolla in din kod. Du har skrivit

<img name="image4" border="0" src="images/meny/lankk.gif" <img alt="Länkar" width="93" height="81"></a>

Rätta till det så ska du se att det ser bättre ut även på Mac.

------------------
Gislaved.net - Ett roligare Internet!

Medlem sedan juli 20008 inlägg
#5

Hej! Tack för hjälpen, men jag ser inget konstigt i koden, kan du förklara lite tydligare så skulle det vara väldigt snällt

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#6

Lisa, jag påpekade en bortglömd TD-tagg i din knappmeny i en annan tråd (dubbelpostning, ajabaja). Du har lagt in alla "knappar" i varsin TD-cell utom EN, någonstans i mitten... kolla den!

------------------
/Petra

Medlem sedan juli 20008 inlägg
#7

Jag fick hjälp igår, ser det bättre ut nu? Jag brukar alltid dubbelkolla i Netscape och då ser det bra ut, men om jag kollar från någon annan dator så ser det helknäppt ut. Jag ber om ursäkt om jag är lite korkad, men jag har aldrig fått någon utbildning i webbproducering. Tack för all hjälp, har ni bara lust att kolla en sista gång och se om det ser bra ut?:)

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#8

Lisa, byt ut:

<img name="image4" border="0" src="images/meny/lankk.gif" <img alt="Länkar" width="93" height="81"></a>

mot

<img name="image4" border="0" src="images/meny/lankk.gif" alt="Länkar" width="93" height="81"></a>

------------------
M a tti Kolu
www.mk.st

Medlem sedan juli 20008 inlägg
#9

Tack för hjälpen allihop!!

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)