webForumDet fria alternativet

Hindra WML i webbläsare

Webbutveckling

4 svar · 424 visningar · startad av anbj

Medlem sedan juli 2000231 inlägg
Frågan#1

Jag kör asp sidor som genererar WML kod på en vanlig IIS. Men när man skriver in adressen till en wap sida i en vanlig webbläsare får jag upp möjligheten att ladda ner asp sidan som jag försöker nå.

Kan man hindra det på något sätt? Jag vill ju inte att folk ska se min asp kod, databaskopplingar etc.

------------------
//Anders

Medlem sedan mars 20001 266 inlägg
#2

Saken är väl den att de inte kan se det ändå, eftersom asp körs på server. Det betyder att du inte får se aspkoden, även om du laddar hem den.

Andreas

Medlem sedan juli 2000112 inlägg
#3

Jag har också samma problem och skulle vilja ha det löst.

Provade att ladda hem min fil och sen öppna den, då får man upp all källkod med databaskopplingar och hela köret.

någon som vet vad man kan göra?

------------------
/Sandman

Medlem sedan dec. 1999258 inlägg
#4

pseudo kod:

IF 'image/vnd.wap.wbmp' in string.split(HTTP_ACCEPT,','):
  ECHO "Detta är en WAP lur! Visa WAP"
ELSE:
  REDIRECT('wwwsida.html')

------------------
¬ peterbe.com¬

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#5

Om webbservern skickar tillbaka ASP-koden med databaskopplingar och allt så är det ett enkelt fel, ni har felkonfigurerat servern. ASP-kod skall exekveras och endast resultatet skall skickas till klienten, oavsett om det är en html-, wap- eller hejsanhoppsan-läsare som begär sidan.

------------------
"Common sense is the collection of prejudices acquired by age 18" - Albert Einstein

249 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
116 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
123 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)