WordPress :) Är väldigt lättjobbat både för användare och utvecklare.
Sen om inte WordPress skulle räcka till, så gillar jag själv Umbraco, som jag själv jobbar lite med.
Wordpress med temat Atahualpa, som är extremt flexibelt och en mjukstart in i css världen, så kan ni fokusers på utseendet och innehåll.
Umbraco kräver windows servrar och då brukar webbhotellen vara dyrare med det är väl en smaksak, på var man lägger sina pengar.
WordPress :) Är väldigt lättjobbat både för användare och utvecklare.
Sen om inte WordPress skulle räcka till, så gillar jag själv Umbraco, som jag själv jobbar lite med.
Med Wordpress tar man sig lika långt med som med Umbraco, det handlar mer om att kunna hantera dessa två olika verktyg för webbpublicering och känna till dess utvecklingsformer.
Jag har erfarenhet av båda två, det jag föredrar med wordpress är att det finns många färdiga teman och övriga plugin/tillägg och att hanteringen av dem är enklare än i Umbraco.
I slutändan anser jag att det är en smak sak, dels ifrån synvinklarna:
- Vad kan jag bäst själv, PHP eller .NET? (dvs om utveckling bedrivs av mig själv)
- Webbhotell, är det en kostnadsfråga? etc.