webForumDet fria alternativet

Spam i bloggen

Webbutveckling

2 svar · 570 visningar · startad av Zaiman

Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
Frågan#1

Har för ett tag sedan uppdaterat bloggen (wordpress). Och även de plugins som jag använder. Men efter uppdateringen har det börja komma in en massa spam. Dessa fastnar i spamfiltret och utgör inget större problem.

Men funderingen är denna. Det är samma inlägg som blir spammat om och om igen. Hur kommer det sig? Och varför började det efter uppdateringen? Det har varit väldigt lungt på spamfronten länge.

Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
#2

Kvalificerade gissningar?

Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#3

Zaiman skrev:

Kvalificerade gissningar?

Om det är en sådan du vill ha så kan jag utgå från min egen erfarenhet.
Inlägg med många kommentarer. (Dessa antas vara mindre modererade)
Gamla inlägg. (Liknande anledning)
Inlägg som rankas högre än andra i sökmotorer. (Eller så har hela din blog gått bättre i sökmotorerna på sistone, alt. plockats upp av bottarna)
Inlägg som verkar innehålla intressanta ord. (Eftersom du skriver på svenska på din blog kan det mycket väl handla om ord som råkar betyda något intressant på engelska och därmed attraherar späm-båttarnas intresse)

För övrigt: http://wordpress-plugins.feifei.us/hashcash/ Funkar bra för att stoppa robotspam.

261 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
126 ms — ändringar (db)