webForumDet fria alternativet

Tips och råd om bildgalleri

Webbutveckling

0 svar · 303 visningar · startad av mackanz

Medlem sedan sep. 2003443 inlägg
Frågan#1

Jag behöver tips och råd.

Det är så att jag har haft min hemsida i en del år nu. Och då i början då jag skapade hemsidan så använde jag med av Åsa Gruvsjös bilduppladdningsscript. Och har genom åren (från 2002-2003) och frammåt laddat upp en hel del bilder i skrivande stund 6626 stycken.

Nu är det så att jag inte gjort något åt min hemsida på över 1 år, och tänkte nu damma av den. Har nu extremt många bilder som jag vill ladda upp i mitt fotogalleri. Har över 1000 bilder från året som gått som ska laddas upp

Fotogalleriet är uppbyggt med en accessdatbas och filnamn och kattegorierna finns där. Och man laddar upp bilderna EN I TAGET.

Det jag undrar nu är om det finns något smart sätt eller program att byta filnamn på. Jag har lagt i ordning alla bilderna jag vill ladda upp i olika mappar som jag döpt till t,ex studenten 09, filipstadresa, etc.. etc..
Bilderna heter ju t,ex "P6120507.jpg" Men ska heta t,ex 06856.jpg

Det jag tänkte då var att man då kunde i databasen enkelt bara skriva in informationen om kattegorier och filnamn och därmed slippa ladda upp alla bilderna en och en.

Adressen är https://www.markuz.se/fotoalbum

261 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
126 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)