webForumDet fria alternativet

Fråga om annonser

Webbutveckling

3 svar · 460 visningar · startad av EmmaW

Medlem sedan apr. 2008152 inlägg
Frågan#1

Hej :)

Jag håller på att bygga upp en ny sida som kommer att leva på annonser. Men jag är ganska ny på hur annonser fungerar på internet. Jag har endast testat att ha google-annonser men de är extrem fula (så jag har tagit bort dem). Jag skulle behöva lite grundläggande information om hur det fungerar med annonsering på internet :)

Hur säljer de flesta sidor annonser idag? Säljs varje enskild annons till olika företag? Hör då de ofta av sig själva om annonsering eller är krävs det att man ständigt själv är ute och raggar företag som vill annonsera?

Finns det några andra lösningar, t ex system man kan annonsera från utan att direkt kontakta företagen? Dvs, något som google annonser, fast snyggare och ordentligare och helst så att man själv kan välja annonser (så att det passar ens målgrupp)?

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#2

Googles grejer brukar vara ganska effektiva - fast dom är fula. Du får jämka. Men "money talks" som det heter.

Annars har du några bolag som förmedlar "vanliga" banners. Kolla in vad dom har att säga:

http://www.tradedoubler.com/pan/cms
http://www.zanox.com/se/
http://www.double.net/
http://www.affiliator.com/

Medlem sedan apr. 2008152 inlägg
#3

Danne V skrev:

Googles grejer brukar vara ganska effektiva - fast dom är fula. Du får jämka. Men "money talks" som det heter.

Annars har du några bolag som förmedlar "vanliga" banners. Kolla in vad dom har att säga:

http://www.tradedoubler.com/pan/cms
http://www.zanox.com/se/
http://www.double.net/
http://www.affiliator.com/

Okej tack! Vad är det nu jämka betyder?
Men det är nog någon av dem som du länkade till jag ska börja med tror jag, för jag vill ha "vanliga" fina banners, även om de ger något sämre ersättning.

Men i längden lever väl det flesta (stora) sidorna på helt egensålda banners eller hur fungerar det?

Medlem sedan dec. 20041 043 inlägg
#4

Då är det ganska enkelt.

Se till att sidan blir så stor och välbesökt så att eventuella annonsörer ser ett värde i att köpa plats hos just DIG.

Ibland behöver den inte ens vara stor, bara att den är tillräckligt nischad så att den är så pass unik att man väljer att synas där.

687 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
548 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
136 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)