Ja, jag vet topicen var kanske inte den bästa. :r
Well.. nu till frågan.
Finns det någont script/program som kan "extrahera" alla låtnamn från en cd?
Med andra ord.. istället för att spara en och en låt manuellt i databasen (mysql), så kanske man kunde "automatisera" detta genom att extrahera informationen direkt från cd:n för att sedan spara låtnamnen i en .txt-fil.
Tacksam för alla råd/förslag.
LaspMedlem sedan juli 200012 978 inläggEnklast är väl att gå mot en extern databas.
Lasp skrev:
Enklast är väl att gå mot en extern databas.
Eh, ok..
Hur menar du då? :q
dAEkMedlem sedan feb. 20041 816 inläggGrotta ner dig på http://musicbrainz.org/ och se om du kan integrera din app med deras databas. Jag vet att last.fm hade eller fortfarande har planer på att göra så.
dAEk^ skrev:
Grotta ner dig på http://musicbrainz.org/ och se om du kan integrera din app med deras databas. Jag vet att last.fm hade eller fortfarande har planer på att göra så.
:q :x :l
Förstår inte riktigt hur jag ska kunna göra det.
dAEkMedlem sedan feb. 20041 816 inläggJag har inte kikat så noga men http://wiki.musicbrainz.org/XMLWebService tror jag skulle vara intressant för ditt ändamål?
Det kanske bör tilläggas att jag bara slängt ett par ögon på sidan, så jag vet inte om det är lätt eller svårt att få till det som du vill. Det ser iaf väldigt "doable" ut när man bara skrapat på ytan. :)
I annat fall kanske du kan kontakta personalen på last.fm? Jag vet inte hur långt de kommit eller om utvecklarna har tid att svara på frågor etc, men det kanske kan vara värt ett försök ifall du inte får till det på egen hand.
/red: En till länk som kan vara av nytta: http://musicbrainz.org/documentation.html