webForumDet fria alternativet

Unicode-problem

3 svar · 267 visningar · startad av Tinwëlint

TinwëlintMedlem sedan maj 2004451 inlägg
#1

Jag har en php-fil som jag utvecklar i verktyget Eclipse.
Dess encoding är inställd på UTF-8 och det är också den encoding jag skickar i headers.
Jag klistrar in tecknet "horisontal ellipse" (U+2026, …) från antingen Windows-verktyget Teckenuppsättning eller Hixies Unicode Encoder (http://software.hixie.ch/utilities/cgi/unicode-decoder/utf8-encoder, jag använde i och för sig en som konverterade det man skrev in och fanns med i Lachy's devedge sidebar: http://lachy.id.au/blogs/log/2004/10/devedge-sidebar).
Jag har provat båda.

Problemet är att tecknet i webbläsaren dyker upp som:
�

Alltså att det har tolkats som ett tecken ur en encoding med färre bitar per tecken (har lästhttp://lachy.id.au/blogs/log/2005/01/guide-to-unicode-part-3.html)

Det är inte webbläsaren. Encodingen är inställd på UTF-8. W3C's validator rapporterar att det är några byte som inte kan identifieras som Unicode-tecken.
Det måste alltså vara min editor som har krånglat till tecknet vid inklistringen. Jag provade också att klistra in med hjälp av notepad. Samma fel.
Kan det bero på php? Tecknet ligger nämligen i en echo-deklaration.

Någon som har varit med om något liknande?

JosefMedlem sedan mars 20023 561 inlägg
#2

Prova att lägga den utanför echo-blocket då?
Dock vet jag inte om det har med problemet att göra.

TinwëlintMedlem sedan maj 2004451 inlägg
#3

Självklart. Tänker inte så skarpt sent på natten. Testade att placera det utanför php. Och det blev rätt! Lustigt. Nu måste jag ändå ha en vettig metod att placera den i echo-deklarationen med, eftersom den behöver vara där.

TinwëlintMedlem sedan maj 2004451 inlägg
#4

Nu vet jag vad som orsakade problemet.
htmlentities:
http://se.php.net/manual/en/function.htmlentities.php

129 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)