Dom KAN göra det. Om dom verkligen loggar det hela vet jag inte.
Men det är varken svårt eller olagligt att ta reda på vart besökarna tar vägen när dom lämnar sidan.
Om dom har en vanlig länk (http://google.com ...) så kan inte altavista se det eftersom det är din webläsare som hoppar dit utan att meddela servern detta, däremot kan google få reda på varifrån du kommit genom referrer variablen.
Dom KAN göra det. Om dom verkligen loggar det hela vet jag inte.
Men det är varken svårt eller olagligt att ta reda på vart besökarna tar vägen när dom lämnar sidan.
Även från en vanlig länk, utan redirectar och liknande?
Vore intressant hur dom skulle kunna "snappa upp" det?
Om en sida på altavisa innehåller en vanliglänk (ex. http://www.webforum.nu) utan redirect så är jag säker på att ingen information skickas till altavista's site när man klickar på länken!
Håller nog på GunnarD. Att klicka på en vanlig länk är helt likvärdigt med att skriva in URL:en manuellt i adressfältet. Den webläsare som skickade denna information till den föregående servern skulle begå ett gravt säkerhetsfel.
Ja det gör dom, men frågan utgick ifrån mitt cenario :)
doggelito skrev:
senario:
jag har gått in på en site tex. www.altavista.com, sedan trycker jag på en helt vanlig länk på deras sida som går till google.com
fråga:
kan altavista se att jag gått till google i nån loggfil på nått vis?
jag hävdar att de inte kan se det, men behöver få en bekräftelse på detta.
Och med vanlig menar jag så klart: a href="www.google.com"
Nog tjatat, jag har nu nyktrat till från inatt och känner mig
säkrare på min sak idag, eftersom det blir en klient-länkning till
en ny server så kan inte altavisata veta att gått därifrån till just google. :)
Sök på "google.com" på Altavista.
Håll muspekaren över den översta länken till Goggle.
Det ser ut som en helt "vanlig" länk men kollar du i koden ser du att dom kör en "redirect" och därigenom kollar dom vart du tar vägen. ;)
Ja, det har du rätt i!
Nu blev det en tolkningsfråga helt plötsligt, jag och polarn får nog bryta arm om hur vi ska tolka detta.
Länken är ju fortfarande en "redirect" men webläsaren visar i statusbaren endast länken, hmm skit också! ;)
Sök på "google.com" på Altavista.
Håll muspekaren över den översta länken till Goggle.
Det ser ut som en helt "vanlig" länk men kollar du i koden ser du att dom kör en "redirect" och därigenom kollar dom vart du tar vägen.
Se på f.. Tack för tipset! Men Google gör det iaf inte.
Bevis:
<a href=http://www.webforum.nu/><b>webForum</b> -
powered by vBulletin</a><br><font size=-1><b>webForum</b>
är ett ediskussionsforum för datorintresserade. Gå till<br>
[url]http://www.[/url]<b>webforum</b>.nu/ för ett besök. <b>...</b>
Välkommen till <b>webForum</b>, <b>...</b>
<br><span class=f><font size=-1>Description:</font></span>
Diskussioner om webbprogramering, operativsystem och
datorspel.
Ytterligare en anledning att bara använda google ..
264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e