webForumDet fria alternativet

IIS installeras bara i några sekunder

2 svar · 233 visningar · startad av ampy

ampyMedlem sedan feb. 20011 498 inlägg
#1

När jag startade upp datorn idag och sedan skulle köra min sida på IIS så laddade bara sidan hur länge som helst utan att det blev färdigt. Då tog jag bort hela Intetpub-mappen för jag tänkte installera om det. Men nu när jag installerar det så ser det ut så här som på bilden:

http://rubensoft.d2g.com/ampy/Image1.gif

Där står det att IIS bara kommer ta 2,2 MB men där uppe står det 19,4 MB. Sen när jag klickar på Nästa så "installeras" i bara några sekunder. Varför blir det så här?

ampyMedlem sedan feb. 20011 498 inlägg
#2

Jag har löst problemet och det felet jag gjorde var att man skulle inte bocka för när man skulle avinstallera IIS. Så nu har jag installerat om IIS så nu finns alla mappar och så. Men nu när jag skulle köra en aspsida så laddar den bara utan att sidan laddas klart. Kan det bero på att jag har brandväggen ZoneAlarm?

SirPeterMedlem sedan feb. 200115 571 inlägg
#3

Det kan det säkert. IIS och zonealarm kommer sällan överens har jag märkt. Det värsta är att ibland hjälper det inte ens att avinstallera zonealarm utan man får pilla i registret med. :(

129 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)