får felmeddelanden hela tiden vet inte varför. hoppas någon kan hjälpa mig
Warning: Unexpected character in input: '\' (ASCII=92) state=1 in e:\inetpub\wwwroot\php\variabler.php on line 3
Warning: Unexpected character in input: '\' (ASCII=92) state=1 in e:\inetpub\wwwroot\php\variabler.php on line 4
Parse error: parse error, unexpected T_STRING in e:\inetpub\wwwroot\php\variabler.php on line 4
Du får åtgärda det som sägs i flemeddelandet. Bland annat verkar det finns en backslash på raderna 3 och 4 som hamnat fel. Kan du inte fixa felet själv så är det enklare för andra att hjälpa till om du visar raderna i koden som felmeddelandet pekat ut som felaktiga.
Jo men beror inte det på att variabler.php är en fil som inkluderas i dina skript?
Förmodligen är det en sökväg men det kan vi bara gissa så länge vi inte ser vad som står på raderna.
Felet beror sannolikt inte på IIS:en utan ett fel i php-koden.
Olika servrar har olika konfigureringar vilket man får anpassa sina skript efter. Eftersom det är PHP som skickar felmeddelandet så utgår jag ifrån att PHP är installerat och fungerar.
Du får väl inte samma felmeddelande om du kör <?php echo 'Hej'; ?>?
Det som skiljer din server från din host är förmodligen versionsnummer samt andra inställningar i ini-filen.
Har du kontrollerat om det är en eventuell sökväg på de aktuella raderna som kan tänkas ha en backslash eller något annat konstigt som inte stämmer med din server?
167 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.25f56b17