webForumDet fria alternativet

Kreditkortskontroll

5 svar · 304 visningar · startad av Darren

DarrenMedlem sedan dec. 2002789 inlägg
#1

Hej folks,

Vad är enligt er det bästa sättet att kontrollera kreditkortsnummer om man vill tillåta sådant betalning på webbshopen?

Eller finns det färdiga lösningar som man kan ta en titt på?

MungoMedlem sedan jan. 2000372 inlägg
#2

Det finns några olika script att ladda ner här:
http://www.hotscripts.com/PHP/Scripts_and_Programs/E-Commerce/Credit_Card_Processing/

Men generellt måste jag nog säga att det verkar väldigt läskigt att hålla på med sånt där utan att köra med direktkoll mot nån bank?

DarrenMedlem sedan dec. 2002789 inlägg
#3

Tack för länken... Ska ta och titta lite på det där. Jag håller med dig om att det är läskigt detta.

Förresten hade inte Telia någon tjänst man kunde köpa för att få säkra betalningar över internet. Har kollat på deras hemsida men hittar inget.

MungoMedlem sedan jan. 2000372 inlägg
#4

Det finns flera som säljer de där lösningarna, gemensamt för de flesta är att det är ruskigt dyrt för privatpersoner/småföretag. Oftast är det nån dyr startavgift och nån fet månadsavgift. Om det är mjukvara du ska sälja, kolla in http://www.kagi.com också!

AsterixMedlem sedan dec. 1999483 inlägg
#5

Vänd dig till ett företag som använder CVC. Utan det så är det väldigt stor risk att åka på bedrägerier.

DarrenMedlem sedan dec. 2002789 inlägg
#6

Oki doki... Skall ta och kika lite på de där. Tack ännu en gång.

133 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)