Hej folks,
Vad är enligt er det bästa sättet att kontrollera kreditkortsnummer om man vill tillåta sådant betalning på webbshopen?
Eller finns det färdiga lösningar som man kan ta en titt på?
5 svar · 304 visningar · startad av Darren
Hej folks,
Vad är enligt er det bästa sättet att kontrollera kreditkortsnummer om man vill tillåta sådant betalning på webbshopen?
Eller finns det färdiga lösningar som man kan ta en titt på?
Det finns några olika script att ladda ner här:
http://www.hotscripts.com/PHP/Scripts_and_Programs/E-Commerce/Credit_Card_Processing/
Men generellt måste jag nog säga att det verkar väldigt läskigt att hålla på med sånt där utan att köra med direktkoll mot nån bank?
Tack för länken... Ska ta och titta lite på det där. Jag håller med dig om att det är läskigt detta.
Förresten hade inte Telia någon tjänst man kunde köpa för att få säkra betalningar över internet. Har kollat på deras hemsida men hittar inget.
Det finns flera som säljer de där lösningarna, gemensamt för de flesta är att det är ruskigt dyrt för privatpersoner/småföretag. Oftast är det nån dyr startavgift och nån fet månadsavgift. Om det är mjukvara du ska sälja, kolla in http://www.kagi.com också!
Vänd dig till ett företag som använder CVC. Utan det så är det väldigt stor risk att åka på bedrägerier.
Oki doki... Skall ta och kika lite på de där. Tack ännu en gång.