webForumDet fria alternativet

Installationsproblem, länkning till dll

2 svar · 186 visningar · startad av lolukokasos

lolukokasosMedlem sedan mars 2001196 inlägg
#1

Jo, nu sitter man där...och försöker installera eländet.

När jag ska köra en .php-sida så får jag ett antal fel av typen: "Unable to load dynamic library 'C:/php/extensions/php....dll' Det går inte att hitta den angivna modulen". Jag tycker det är lite konstigt för alla sökvägar som den säger att den inte hittar är ju rätt? :q
Jag har länkat filtillägget .php till c:\php\php.exe och lagt in ett filter som lyser med grön pil (php4isapi.dll).
Jag ska köra på IIS5.

Har nån något förslag?

JonttoMedlem sedan okt. 2001125 inlägg
#2

Jag hade lite dylika problem på win98 apache å lite php-dll-grejjer...löstes med att ja satt dll-filen i windows-mappen oxå.

"Och nu har jag gått ner 20 kg på tre dagar!!! *reklamera*
Gå oxå ni ner i vikt med php.dll!!"
:x

*trött*

lolukokasosMedlem sedan mars 2001196 inlägg
#3

okidoki...har inte testat det men kanske borde ha gjort, det löste sig på annat sätt. Jag laddade bara hem windowsInstaller från php.net och lät sen bara installationsprogrammet göra jobbet :). Tråkigt för mig men resultatet blev bra så nu är det bara att sätta igång med php :h .

Tack för svaret iallafall!

252 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.30151723
128 ms — hämta forumlista (db)
120 ms — hämta statistik (db)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)