Kan tyvärr inget om hur man hämtar den informationen men lagras den alltid likadant för alla bildformat?
Gäller den där koden för ett speciellt format och i så fall vilket?
Varken GD eller PHPs implementation av ImageMagick kan läsa ut DPI från bilder (jag är åtminstone säker på att GD inte har klarat av detta). Om man däremot använder ImageMagick via ett shell (system() t.ex.), så bör det gå.
Vad jag har uppfattat gällande ovanstående funktion, är att den inte alltid är pålitlig. Jag har t.ex. hört att bilder från vissa (alla?) digitalkameror inte kan avläsas. Anledningen bör vara att JPEG-formatet tillåter vissa headers på olika positioner i start-blocket. Så lita inte till 100% på den, men det är antagligen det lättaste sättet att få ut DPI-informationen.
Om man har tillgång till, eller möjlighet att installera, är Exiftool eller Imagemagick's identify säkra kort. PHP har även en funktion för att läsa exif-data - exif_read_data. Har man inte tillgång till något av detta finns det flera bibliotek som fungerar för jpeg och tiff, t.ex. Exifier.
262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2