webForumDet fria alternativet

Tillbaka + Refresh

2 svar · 355 visningar · startad av webbmannen

webbmannenMedlem sedan dec. 1999659 inlägg
#1

Hej alla,

Jag har tvingats ändra mitt formulär från GET till POST därför att ett textfält innehöll för många bokstäver (uppfattade det som felet iaf). Upplägget är så här:

formulärsida.php -> felsida.php -> formulärsida.php eller bekräftelsesida.php

Med ändringen till POST har jag nu istället fått ett nytt problem och det är att när min validering på felsidan upptäcker ett fel och skickar tillbaka besökaren till formulärsidan (via en knapp) så måste sidan genomgå en refresh för att visas på nytt.

Är det någon som kan en lösning som gör att man både går ett steg bakåt i history och att det sedan körs en refresh automatiskt så besökaren slipper göra detta själv?

Mvh
/webb

aasahMedlem sedan mars 20033 451 inlägg
#2

Kan du inte bara ladda in formulärsidan på nytt, men skriva ut felen direkt i den sidan i stället?

webbmannenMedlem sedan dec. 1999659 inlägg
#3

Hej aasah,

Tack för att du svarat. Det som gör att jag tvekat inför att göra som du föreslår är att just denna sida redan är (för mig) väldigt komplicerad med upp till fem olika reload (beroende på hämtning från olika kolumner i db:n).

Det tycks inte finnas någon annan lösning så ditt förslag är nog ändå det jag måste ge mig på.

mvh
/webb

Genererad på 361 ms · cache AV · v20260730165559-full.f96bc7eb